Oskarżyła Disneya o plagiat. Chce 250 mln dolarów

Najnowsze

Disney.plDisney: scenariusz animacji został oparty na baśni Hansa Christiana Andersena "Królowa Śniegu"

250 mln dolarów odszkodowania za plagiat domaga się Isabella Tanikumi. Pochodząca z Ameryki Łacińskiej autorka twierdzi, że scenariusz animacji "Frozen", czyli "Krainy Lodu" jest oparty na wydanej przez nią w 2010 roku autobiografii.

Film "Kraina Lodu" w 2013 roku był niezwykle popularny zarabiając około 1 mld dol.

Kobieta złożyła do sądu pozew, w którym domaga się wypłaty 250 mln dolarów odszkodowania za plagiat oraz m.in. zaprzestania jego dystrybucji. Autorka twierdzi, że Disney przy produkcji filmu animowanego "Kraina Lodu" posłużył się jej autobiografią, która została wydana w 2010 roku.

Plagiat?

Isabella Tanikumi w pozwie wymienia - jej zdaniem - 18 bezsprzecznych przykładów podobieństw, które świadczą o popełnionym plagiacie. Podaje m.in. przykłady imion bohaterów oraz łączących ich relacji, a także postacie dwóch sióstr i historia zdrady, która rozgrywa się w małej wsi. Kobieta uważa, że twórcy scenariusza do "Krainy Lodu" wykorzystali dokładnie takie cechy osób, jakie ona opisała w autobiograficznej książce "Tęsknota serca". Isabella Tanikumi opisuje w niej własne doświadczenia z jej okresu dorastania w peruwiańskich Andach.

Disney odpowiada

Producent filmów twierdzi natomiast, że scenariusz animacji został oparty na baśni Hansa Christiana Andersena "Królowa Śniegu". Film opowiada o królowej posiadającej niezwykłą magiczną moc, która przypadkowo zmieniła całe swoje królestwo w lodową krainę.

Autor: msz//km/kka / Źródło: CNN Money, Independent

Źródło zdjęcia głównego: Disney.pl