Oscypek wygrywa w Brukseli!

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Oscypek otrzyma europejską ochronę

Oscypek już 20 lutego otrzyma unijną Chronioną Nazwę Pochodzenia. W środę Komisja Europejska ostatecznie zaaprobuje rejestrację tradycyjnego sera z Podhala - zapewnili jej przedstawiciele. To drugi po bryndzy polski produkt, który otrzyma taką ochronę.

KE decyzję podejmie w środę, co oznacza, że w czwartek 14 lutego zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i 20 dni wejdzie w życie. -14 luty to Walentynki, ciekawe, czy z tej okazji oscypek będzie produkowany w kształcie serca? - żartował rzecznik KE ds. rolnictwa Michael Mann.

14 luty to Walentynki, ciekawe, czy z tej okazji oscypek będzie produkowany w kształcie serca? rzecznik KE ds. rolnictwa Michael Mann.

"Oscypek" tylko w Polsce Polska strona zapewniła jednak, że nazwa "oscypek" będzie używana tylko w języku polskim, a Słowacy będą dalej produkować swój "osztiepok". W maju Słowacja wycofała weto.

Ser jest wyrabiany w Tatrach od wieków - zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Po dziesiątkach lat zaczął się od siebie różnić. Polski oscypek jest serem owczym, a domieszka mleka krowiego nie może w nim być większa niż 40 proc. W słowackim osztiepoku mleko krowie może stanowić aż 80 proc. W Polsce ser wyrabia się tylko w kilku podhalańskich gminach, wyłącznie ręcznie, w bacówkach, podczas gdy słowacki ser jest produkowany w całym kraju, w mleczarniach, z użyciem maszyn.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24