Orlen zmienia szefa

Najnowsze

Aktualizacja:
Action SAJacek Krawiec przegrał w konkursie wiosną, ale jesienią został jednak prezesem PKN Orlen

Prezes PKN Orlen Wojciech Heydel zrezygnował ze stanowiska prezesa. W warszawskiej siedzibie spółki rozpoczęło się w czwartek rano posiedzenie rady nadzorczej. Nowym szefem firmy został Jacek Krawiec, dotychczasowy wiceprezes.

Chociaż w porządku obrad rady nie było punktu dotyczącego zmian w składzie zarządu płockiego koncernu, samo ustąpienie prezesa nie było niespodzianką. Już w sierpniu o takiej możliwości donosiła TVN CNBC Biznes - CZYTAJ WIĘCEJ.

Wojciech Heydel wygrał konkurs w kwietniu tego roku i objął stanowisko prezesa PKN Orlen wraz z początkiem nowej kadencji zarządu na początku czerwca. Jego kontrakt opiewał na trzy lata.

Po zmianach w składzie rady PKN Orlen, dokonanych przez akcjonariuszy spółki podczas ostatniego posiedzenia w czerwcu, Skarb Państwa (SP) i państwowa Nafta Polska, najwięksi akcjonariusze płockiego koncernu, zyskali pełną kontrolę w 9-osobowej radzie.

Ustapił, by nie zostać odwołany?

Według medialnych doniesień przyczyną ustąpienia szefa płockiego koncernu miałoby być niechętne wobec Heydla stanowisko Skarbu Państwa i jego poparcie dla obecnego wiceprezesa Jacka Krawca.

Obaj oni startowali w wiosennym konkursie na prezesa. Po decyzji rady o wyborze Heydela na szefa płockiego koncernu, to przedstawiciele Skarbu w połowie maja desygnowali do zarządu właśnie Krawca.

Według mediów współpraca prezesa i wiceprezesa układała się fatalnie. Zaś po ostatnich zmianach w składzie rady nadzorczej Heydel nie mógł już liczyć na jej poparcie - i stąd mogła wynikać jego decyzja o ustąpieniu.

Zarząd Orlenu

Zgodnie ze statutem PKN Orlen zarząd może liczyć od pięciu do dziewięciu członków, w tym prezes i wiceprezesi. Dodatkowo jeden z zapisów stanowi, że jeden członek zarządu jest powoływany i odwoływany przez radę spółki na wniosek Skarbu Państwa.

Po czwartkowych zmianach w zarządzie płockiego koncernu zasiadają: Dariusz Krawiec - prezes (dotychczas jak wiceprezes odpowiedzialny za segment. ropy i grupy kapitałowej), Sławomir Jędrzejczyk - wiceprezes zarządu ds. finansowych, Wojciech Kotlarek - członek zarządu ds. sprzedaży, Krystian Pater - członek zarządu ds. rafinerii i Marek Serafin - członek zarządu ds. petrochemii.

Po zgłoszeniu dymisji przez Wojciecha Heydla Giełda Papierów wartościowych zawiesiła notowania akcji spółki. Po wznowieniu notowań o godz. 10.22. kurs akcji PKN Orlen spadł o 0,23 proc. i do 30,85 złotych. Później jednak ponownie wzrósł, osiągając 31,45 zł.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Action SA