Orlen wśród największych przedsiębiorstw na świecie

Najnowsze

Aktualizacja:
orlenOrlen wśród gigantów

PKN Orlen znalazł się na 346. miejscu listy 500 największych firm świata przygotowanej przez magazyn "Fortune". Polski koncern w porównaniu z listą sprzed roku zanotował awans aż o 52 pozycje. W rankingu królują przedsiębiorstwa amerykańskie, japońskie i chińskie.

"Fortune" w swoim zestawieniu bierze pod uwagę przychody uzyskane przez firmy w ciągu całego roku. PKN Orlen zanotował pod tym względem w 2010 r. wzrost o 27,1 proc. do 27,7 mld dol. Koncern jest jedynym polskim przedsiębiorstwem w rankingu.

Największą firmą świata po raz kolejny okazał się Wal-Mart - amerykańska sieć hipermarketów, działająca w kilkunastu państwach. Jej przychód w 2010 r. wyniósł 421,8 mld dol. Co ciekawe, według doniesień prasowych Wal-Mart szykuje się do wejścia także na nasz rynek.

Kolejne miejsca na liście "Fortune" zajmują giganci naftowi: Royal Dutch Shell, Exxon Mobil, BP, Sinopec Group i China National Petroleum. W pierwszej "10" są jeszcze State Grid (chiński producent energii), Toyota, Japan Post Holdings i Chevron. Internetowy potentat Google jest dopiero 324.

W całym zestawieniu najwięcej jest firm z USA (133), Japonii (68) i Chin (61). W porównaniu z rankingiem sprzed dekady najbardziej zyskało Państwo Środka. W 2001 r. na liście miało jedynie 12 reprezentantów (dla porównania USA miały ich 185).

W porównaniu z Chińczykami europejskie potęgi wypadają w tegorocznym rankingu blado: Francja ma 35 reprezentantów, Niemcy - 34, a Wielka Brytania - 30.

"THE FORTUNE GLOBAL 500" - pierwsza "10"Wal-Mart Stores (USA) Royal Dutch Shell (Holandia) Exxon Mobil (USA) BP (Wielka Brytania) Sinopec Group (Chiny) China National Petroleum (Chiny) State Grid (Chiny) Toyota Motor (Japonia) Japan Post Holdings (Japonia) Chevron (USA) fortunee

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: orlen