Orlen wciąż największy

Najnowsze

Aktualizacja:
orlenOrlen znów na czele Listy 500

PKN Orlen zajął pierwsze miejsce na Liście 500 największych polskich firm 2010 r., przygotowanej przez "Rzeczpospolitą".

Trzynastą Listę 500 opublikowano we wtorek podczas uroczystej gali w Warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

W czołówce są firmy z udziałem skarbu państwa. Stawkę, podobnie jak w 2009 r., otworzył PKN Orlen z ubiegłorocznymi przychodami w wysokości ponad 85 mld zł i ponad 2,45 mld zł zysku. Z czwartego miejsca na drugie awansował PGNiG, którego przychody wyniosły ponad 21 mld zł, a zysk 2,45 mld zł. Na trzecim miejscu (spadek z drugiego) znalazło się PGE z przychodami w wysokości 22 mld zł i zyskiem w wysokości 3,6 mld zł.

"Może być tylko lepiej"

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec powiedział odbierając nagrodę, że ubiegły rok był nadspodziewanie dobry dla polskiej gospodarki, PKB wzrosło o 4,5 proc., a giełda zwiększyła kapitalizację o 120 mld zł. - Zwiększyliśmy przychody o 23 proc., osiągając rekordową liczbę 83 mld zł (przychodów ze sprzedaży - red.), co jest rekordowe nie tylko w Polsce, ale także w Europie Środkowej - powiedział Krawiec.

Dodał, że najbardziej ciszy go podwojenie zysku Orlenu, który osiągnął 2,5 mld zł, co przełożyło się na wzrost kursu akcji. - Kapitalizacja Orlenu od stycznia 2010 r. wzrosła o 65 proc. - powiedział. Dodał, że wierzy, iż Orlen utrzyma pierwsze miejsce na Liście 500. Jego zdaniem, patrząc na ceny paliw na stacjach, "to może być tylko lepiej".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: orlen