Orlen skończył wielkie zakupy

Najnowsze

TVN24Orlen kupuje ropę

PKN Orlen zawarł właśnie kolejną wieloletnią umowę na dostawy surowca do swojej rafinerii w Płocku. Koncern w latach 2010 -2012 kupi od genewskiej Mercuria Energy Trading kupi co roku 4,8 mln ton ropy. Dzięki tej, oraz niedawno zawartej umowie, Orlen ma zapewnione odpowiednie zapasy surowca na najbliższe lata.

Umowa, którą podpisały w poniedziałek Orlen i Mercuria Energy Trading obowiązuje od 1 stycznia 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku. Łączna cena zakupu 4,8 mln ton ropy rocznie przez trzy lata to według obecnych cen ok. 8 mld dol. Większość surowca dotrze do Płocka rurociągiem "Przyjaźń". W określonych w umowie sytuacjach dostawy ropy mogą być również realizowane drogą morską do Gdańska.

Płock gromadzi ropę

Pod koniec listopada płocki koncern podpisał z firma Souz Petrolium niemal identyczny kontrakt na dostawy ropy. Takie same są tam czas trwania umowy, ilość surowca, cena i droga jaką dotrze do polskiej rafinerii. Większość dotychczasowych kontraktów polskich koncernów naftowych wygasają z końcem roku.

Prezes PKN Orlen Jacek Krawiec mówił wówczas, że koncern negocjuje obecnie kontrakty długoterminowe z dwoma innymi podmiotami. Teraz sprawa się rozstrzygnęła. - Dzięki umowom z Mercurią i Souz Petrolium, oraz z Petraco Oil (umowa wygasa pod koniec 2011 roku - red.) mamy zapewnione 85 proc. dostaw w oparciu o kontrakty długoterminowe, czyli tak, jak chcieliśmy - powiedział Krawiec w TVN CNBC Biznes.

Rocznie PKN Orlen przerabia ok 15 mln ton surowca.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24