Orlen, Sikorski i USA, czyli kolejny akt afery podsłuchowej. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Najnowsze

Rafał Wojda, TVN24 Biznes i Świat, o oświadczeniu prezesa PKN Orlen na temat podsłuchów

W poniedziałek w TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy echa kolejnej publikacji "Wprost". Chodzi o nagranie rozmów ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowski, a także prezesa Orlenu Jacka Krawca z Pawłem Grasiem, ówczesnym rzecznikiem rządu. Jesteśmy też na Ukrainie, gdzie prezydent zaproponował plan pokojowy.

"Wprost" opublikował fragmenty kolejnych rozmów pomiędzy wpływowymi politykami, które zostały podsłuchane i nagrane przez nieznane wciąż osoby. Jedna z nich to spotkanie Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim.

Szef MSZ i były minister finansów rozmawiają m.in. o stosunkach polsko-amerykańskich, mentalności Polaków, a także o sposobach pokonania Prawa i Sprawiedliwości poprzez skupienie uwagi społeczeństwa na Antonim Macierewiczu. Minister Sikorski miał też krytykować polsko-amerykański sojusz mówią, że "jest nic nie wart". Do rozmowy miało dojść na przełomie stycznia i lutego tego roku. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, jak kwestia nagrań komentowana jest na świecie. Zapytamy o pozycję Polski w kontekście afery podsłuchowej.

O Orlenie

Śledzimy też wydarzenia w kontekście innej z ujawnionych rozmów - prezesa PKN Orlen Jacka Krawca i polityka PO Pawła Grasia. W opublikowanych przez "Wprost" rozmowach pojawia się wątek planowanych obchodów rocznicy 4 czerwca 1989 roku. Odnosi się także do ewentualnego kandydowania Donalda Tuska na stanowiska w Unii Europejskiej. Krawiec - w oświadczeniu wydanym po upublicznieniu przez "Wprost" jego rozmowy z Grasiem - stwierdza, że "ze wszystkimi osobami, (...) które mogły poczuć się urażone po tej publikacji, będzie wyjaśniał tę kwestię osobiście". Potem podkreśla, że mimo, iż cześć z poruszanych przez niego wątków miała bezpośredni związek z jego działalnością jako prezesa Orlenu, to w rozmowach przeważały prywatne opinie i sądy. W TVN24 Biznes i Świat sprawdzimy m. in., czy wpłynie na inwestorów i ceny paliw na wakacje.

Na Ukrainie

W TVN24 Biznes i Świat jesteśmy też na Ukrainie. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko przedstawił w piątek plan pokojowy dotyczący uregulowania sytuacji na wschodzie kraju, gdzie w obwodach donieckim i ługańskim od miesięcy trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami. Decyzję ukraińskiego prezydenta popiera prezydent Rosji Władimir Putin.

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: Orlen