Najnowsze

Orlen przejmuje sprzedaż paliw lotniczych od Petrolotu

Najnowsze

TVN24PKN Orlen zastąpi Petrolot w dostawach paliwa lotniczego

PKN Orlen będzie realizował umowy na zaopatrzenie w paliwo lotnicze, jakie wcześniej Petrolot zawarł z portami lotniczymi i przewoźnikami. - Koncern przejmuje działalność handlową prowadzoną dotychczas przez Petrolot, który pozostanie agentem obsługi naziemnej - informuje PKN Orlen.

Jak poinformował w środę płocki koncern, w ramach zmiany modelu sprzedaży paliw lotniczych w grupie PKN Orlen spółka ta rozpoczyna bezpośrednią sprzedaż paliw JET A-1 oraz AVGAS 100LL dla przewoźników lotniczych.

Petrolot będzie nadal zobowiązany do organizowania i wykonywania tankowania oraz usług magazynowania w portach lotniczych. - Naszym celem jest dalsza optymalizacja sprzedaży oraz (...) uporządkowanie systemu sprzedaży paliw w koncernie – powiedział Marek Podstawa, członek zarządu ds. sprzedaży, cytowany w komunikacie. Dodał, iż w związku ze zmianą Petrolot "otwiera się na innych dostawców paliw, udostępniając na rynkowych zasadach swoje magazyny w portach lotniczych oraz infrastrukturę niezbędną do tankowania statków powietrznych".

Lotnisko w Warszawie zaopatrzone

PKN Orlen podał, że Petrolot już udostępnił wszystkim dostawcom paliw własną bazę w Warszawie w celu ułatwienia zaopatrzenia samolotów na Lotnisku Chopina. We wrześniu 2009 roku Petrolot oraz Shell Polska podpisały umowy, które umożliwiły Shell wejście na rynek dostaw paliw lotniczych na warszawskie lotnisko. Umowy te pozwalają Shell korzystać z pełnej oferty usług Petrolot na Lotnisku Chopina - zarówno w zakresie przechowywania paliwa lotniczego, jak i tankowania samolotów. Należąca do Petrolotu baza paliw na warszawskim Okęciu wyposażona jest w infrastrukturę umożliwiającą dostawy paliwa lotniczego koleją. Magazyny o łącznej pojemności 9200 metrów szesc. pozwalają na obsłużenie nawet trzykrotnego wzrostu zapotrzebowania na paliwo dla lotniska. Petrolot to spółka grupy PKN Orlen działająca od 1997 roku. Obsługuje samoloty kilkudziesięciu linii lotniczych polskich, zagranicznych i osób prywatnych na lotniskach komunikacyjnych i aeroklubowych w kraju. Jej klientami jest ok. 250 zagranicznych linii lotniczych oraz ponad 200 polskich firm posiadających samoloty.

Autor: tryb/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24