Orlen potrzebuje kolejnego rurociągu


Pol-Aqua, spółka związana z Ryszardem Krauze, wybuduje dla PKN Orlen rurociąg paliwowy o długości 100 km. Firma pokonała w przetargu trzy inne spółki.

Rurociąg połączy bazę magazynową Orlenu w Ostrowie Wielkopolskim z bazą we Wrocławiu. Jego przepustowość ma wynieść 1,5 mln ton rocznie. Pol-Aqua deklaruje oddanie rurociągu do użytku na początku 2009 roku.

Rurociąg ma być przeznaczony do zaopatrywania Dolnego Śląska oraz wymiany produktów z Czechami. Zdaniem przedstawicieli Orlenu, rurociąg zwiększy efektywność działania spółki. Koszty transportu paliwa będą znacznie niższe w porównaniu z koleją.

Baza magazynowo-dystrybucyjna paliw w Ostrowie Wielkopolskim jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Jego pojemność wynosi 175 tys. metrów sześciennych. Płocka spółka rozpoczęła jego budowę w 2000 roku. Baza połączona jest z rafinerią w centrali Orlenu w Płocku rurociągiem paliwowym o długości 214 km i przepustowości 2 mln ton rocznie. Oddano go do użytku w 2002 roku.

W przetargu na budowę rurociągu startowały 4 spółki: Gazobudowa, Gazoremont, PBG oraz zwycięska Pol-Aqua. - Oferta Pol-Aqua okazała się najbardziej konkurencyjna, w związku z tym dokonany został wybór tej firmy - zaznaczył rzecznik prasowy paliwowego giganta Dawid Piekarz. Jak w komunikacie podała Pol-Aqua, wynagrodzenie za wybudowanie magistrali wyniesie 47,5 mln zł netto.

Pol-Aqua, spółka inżynieryjno-budowlana, powstała w 1990 r. w Kutnie. Od 1997 roku jest spółką akcyjną. Kontrolny pakiet ponad 50 proc. akcji posiada Marek Stefański, który jest prezesem spółki od 1991 roku. Ponad 25 proc. akcji należy do Prokomu. Pol-Aqua uczestniczyła m.in. w budowie tzw. trzeciej nitki rurociągu Przyjaźń z Adamowa do Płocka, a także przy wznoszeniu warszawskiego kompleksu handlowo-usługowego Złote Tarasy.

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości