Orlen bierze się za prąd

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Do Orlenu nie tylko po benzynę

PSE Operator zadecydował o przyłączeniu do sieci elektrowni gazowej, którą Orlen zamierza wybudować we Włocławku. Spółka chce postawić blok o mocy 460 MW - pisze "Dziennik Gazeta Wyborcza".

Jak podkreśla "DGP", PKN Orlen nie wybrał jeszcze partnera, z którym miałby budować blok. Jak poinformował wczoraj Jacek Krawiec, prezes koncernu, negocjacje trwają z kilkoma potencjalnymi inwestorami. – Prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami, w tym m.in. z GdF Suez – wyjaśnił.

Jak dowiedzieli się dziennikarze "DGP", partnerem inwestycyjnym przy tym projekcie może być również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). Spółka ta z pewnością będzie dostawcą surowca do produkcji energii.

Zmniejszyć dług

Odbiorcą produkowanej we Włocławku energii ma być Anwil, spółka z Grupy Kapitałowej PKN Orlen, którą Orlen zamierza sprzedać - pisze gazeta. Prowadzi negocjacje w tej sprawie z trzema firmami, w tym m.in. z Zakładami Azotowymi Puławy.

Elektrownia we Włocławku to nie koniec elektroenergetycznych planów PKN-u. Koncern myśli również o podobnej inwestycji w Płocku. Konieczna jest do tego redukcja zadłużenia spółki. Pierwszy krok w tym kierunku Orlen już wykonał: sprzedał część swoich zapasów obowiązkowych ropy firmie Lambourn, spółce zależnej Deutsche Bank Polska. Za 0,5 mln ton surowca PKN dostanie ponad 800 mln zł. Koncern nie wyklucza, że do sprzedaży kolejnych zapasów ropy dojdzie jeszcze w tym roku - pisze "DGP".

Źródło: "Dziennik Gazeta Prawna"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24