Orange i Era na wspólnych masztach

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Orange i Era na wspólnych masztach

Operatorzy komórkowi Orange oraz Era przymierzają się do tworzenia wspólnej sieci. Ich właściciele, czyli Telekomunikacja Polska i Polska Telefonia Cyfrowa podpisali list intencyjny o wspólnym korzystaniu z infrastruktury sieciowej oraz częstotliwości radiowych. Może im to przynieść setki milionów zlotych.

O liście intencyjnym poinformowała w komunikacie TP SA. "Potencjalna współpraca może przynieść Grupie TP korzyści w postaci optymalizacji kosztów i nakładów inwestycyjnych, sięgające setek milionów złotych w okresie najbliższych pięciu lat" - stwierdzono w komunikacie.

Firma poinformowała, że spółki złożyły wniosek do UOKiK dotyczący zamiaru utworzenia przedsiębiorstwa joint-venture do zarządzania radiowymi sieciami dostępowymi. Obaj operatorzy mają mieć po połowie udziałów we wspólnym przedsięwzięciu. Nowa spółka nie będzie właścicielem sieci.

Strony zadeklarowały, że po wydaniu zgody przez UOKiK rozpoczną prace nad przygotowaniem szczegółowych zasad współpracy, w tym między innymi nad opracowaniem statutu nowej spółki oraz umowy wspólników.

Jak podkreślono, strony ustaliły, że zakres współpracy ograniczy się do aspektów technicznych i nie rozważają rozszerzenia współpracy na inne obszary działalności biznesowej - w szczególności nie jest przewidziane prowadzenie przez nową spółkę działalności na detalicznym rynku telekomunikacyjnym.

W ostatnich tygodniach pojawiały się doniesienia o zawiązywaniu w Europie Zachodniej współpracy pomiędzy France Telecom a Deutsche Telekom. Niektóre pogłoski mówiły wręcz o możliwej fuzji obu telekomunikacyjnych potentatów. Pierwsza firma jest głównym właścicielem Telekomunikacji Polskiej, zaś druga w ostatnich dniach zyskała pełną kontrole nad PTC.

Źródło: ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24