Orange bierze "europejskie YouTube"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Orange przejmuje Dailymotion

Należący do France Telecom Orange przejmie 49 proc. akcji internetowego serwisu wideo Dailymotion. W przyszłości telekomunikacyjny potentat planuje zakup 100 proc. udziałów "europejskiego YouTube'a".

Za 49-procentowy pakiet akcji Dailymotion Orange ma zapłacić 58,8 miliona euro. Dla porównania - Google przejął w 2006 r. cały serwis YouTube za 1,65 mld dol.

Zakup udziałów w Dailymotion jest elementem nowej strategii wprowadzanej przez prezesa France Telecom Stephane'a Richarda, która ma pozwolić na poprawienie wyników ekonomicznych i podbudowanie morale pracowników. W latach 2008-2010 France Telecom wstrząsnęła seria samobójstw zatrudnionych w koncernie osób.

Inwestując w Dailymotion, France Telecom liczy na zyski z reklam. W ubiegłym roku Richard publicznie narzekał, że serwisy takie jak YouTube zarabiają wielkie pieniądze, korzystając z sieci komórkowych, jednak nie dzielą się z nimi zyskami.

Założony w Paryżu serwis Dailymotion jest drugim - zaraz po YouTube - największym serwisem wideo w internecie. Według danych firmy w październiku odwiedziło go 93 mln użytkowników.

Orange i Dailymotion mają wspólnego akcjonariusza. To francuski rządowy fundusz FSI, który ma 14 proc. akcji France Telecom, a w 2009 r. zainwestował w Dailymotion 7,5 mln euro.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24