Optymizm polskich menedżerów

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24\ArchiwumDane PMI zaskoczyły. Nadal są wysokie. Najwyższe od marca 2008 roku

Polscy menedżerowie okazują się optymistami, i to w większym stopniu niż się spodziewano. Ich nastawienie mierzy indeks PMI, a jego grudniowy odczyt na poziomie 52,4 pkt - taki sam jak w listopadzie - jest najwyższy od marca 2008 roku. A rynek oczekiwał spadku.

Jest także tym samym kolejnym miesiące powyżej granicznego poziomu "50 pkt.", oddzielającego rozwój od recesji. W Polsce śladów recesji nie zaobserwowano, zwłaszcza, że po raz pierwszy od kwietnia 2008 wzrosło zatrudnienie w przemyśle.

Zdaniem ekonomistów, opublikowane w poniedziałek dane nieco zaskoczyły. Rynek prognozował bowiem spadek indeksu PMI w grudniu do 52,2 pkt. Ten zaś pozostał bez zmian.

To bardzo optymistyczne dane. - Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego wskazują, iż w grudniu warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce uległy dalszej poprawie - głosi raport specjalistycznego dostawcy badań gospodarczych, firmy Markit.

Pierwszy wzrost zatrudnienia

Ważne jest, że dobre dane nie wynikły ze wzrostu ilości zamówień, a z wyższego poziomu zatrudnienia w sektorze przemysłowym. - Ilość otrzymywanych nowych zamówień wzrasta nieprzerwanie przez ostatnie trzy miesiące, co świadczy o ożywieniu w gospodarce i wzrastającym popycie na rynku - czytamy w raporcie.

Siłą napędową grudniowych danych był pierwszy od kwietnia 2008 roku wzrost zatrudnienia w sektorze. Zdaniem ekonomisty HSBC Kubilaya Ozturka, choć wskaźnik PMI w grudniu nie uległ zmianom, to jednak jego wartość pozostała znacznie powyżej neutralnego poziomu, wskazując na trwającą poprawę warunków prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

- Wyniki badań potwierdziły, że nadchodzi ożywienie gospodarcze. Wielkość produkcji, ilość nowych zamówień krajowych i zamówień eksportowych odnotowały wzrost w grudniu. Stosunek nowych zamówień do wyrobów gotowych wzrósł do najwyższego poziomu od trzech lat. Ponadto wskaźnik zatrudnienia wzrósł po raz pierwszy od kwietnia ubiegłego roku, co jest zapowiedzią lepszego niż oczekiwano popytu w przyszłym roku - ocenił cytowany w komunikacie Ozturk.

W Europie także wzrosty indeksu PMI. Niespodziewany wzrost zanotowały Włochy i Francja, a także cała strefa euro (51,6 pkt wobec 51,2 pkt w XI kwartale). Indeks PMI powstaje na podstawie ankiet wśród menedżerów zaopatrzenia w firmach.

Źródło: tvn24.pl, Bankier.pl, TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24\Archiwum