Opozycja chce wesprzeć plany ministra Barszcza

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24PO i PiS w sprawie ułatwień w budownictwie mówią jednym głosem

Nowy minister budownictwa może liczyć na przychylność opozycji przy forsowaniu spec-ustawy mającej przyspieszyć budowę mieszkań w Polsce - czytamy w "Rzeczpospolitej".

We wtorek projektem dotyczącym przyspieszenia procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym zajmie się nadzwyczajna podkomisja. Ma ona ocenić zawarte w nim propozycje dotyczące m.in. likwidacji pozwoleń na budowę domów o powierzchni użytkowej do 5 tys. m.kw. i wysokości do 12 metrów oraz wprowadzenia tzw. milczącej zgody na budowę, jesli urząd nie wyda decyzji w ciągu 60 dni od dnia złożenia wniosku.

Ustawa ma także wprowadzić możliwość odrolniania gruntów (klasy IV, V i VI), do czego wystarczyłoby oświadczenie właściciela.

Szansa na sukces

Projekt przygotował Mirosław Barszcz, ale zgłosili posłowie PiS, aby przyspieszyć prace legislacyjne. Teraz wszystko zależy od postawy opozycji.

- Nie mamy zamiaru bawić się w prowadzenie wojen politycznych tam, gdzie w grę wchodzą ważne dla kraju zmiany - zapewnia poseł Platformy Obywatelskiej Łukasz Abgarowicz z sejmowej Komisji Infrastruktury.

Dodaje, ze ustawa wymaga jednak uzupełnienia. - Będziemy się starali dołożyć do niej kilka poprawek, aby rzeczywiście umożliwić zamianę gruntów ornych na inwestycyjne - stwierdził poseł.

Oprócz odrolnienia potrzebne są jeszcze plany zagospodarowania przestrzennego, w oparciu o które można by wydawać zezwolenia na budowę.

W wielu miastach takich planów nie ma, ale zwykle istnieje tam "studium terenu" i jest na tyle rozbudowane, że mogłoby spełniać rolę planu. - Chcielibyśmy, aby tam, gdzie to możliwe, decyzje inwestycyjne można było wydawać na podstawie studium - wyjaśnił Abgarowicz.

Inną ważną zmianą, jaką posłowie chcą dołożyć, jest zniesienie konieczności uzyskiwania decyzji urzędu na podział działki. Ich zdaniem decyzja administracyjna nie jest konieczna do prywatnego podziału ziemi.

- To potrzebna ustawa, mamy nadzieję, że uda się na czas uzyskać opinie, choćby Związku Banków Polskich, konieczną ze względów proceduralnych, i wprowadzić jej przepisy w życie - zapewnił poseł PO.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24