Oplotą nas nowe rury

Najnowsze

TVN24Jest szansa, że Unia wesprze budowę gazociagów w Polsce i interkonektorów pomiędzy państwami

Do połowy przyszłego roku Gaz-System planuje zakończyć podpisywanie umów na unijne dofinansowanie budowy gazociągów strategicznych. Dzięki tym gazociągom będzie można przesyłać więcej gazu na Dolnym Śląsku i Pomorzu - poinformowała rzeczniczka spółki Małgorzata Polkowska.

Chodzi tu głównie o połączenie systemu polskich gazociągów z Niemcami i odbiór gazu z przyszłego terminalu LNG w Świnoujściu. Inwestycje w gazociągi na Dolnym Śląsku pozwolą na odebrać więcej gazu z rozbudowywanego połączenia z Niemcami, a na Pomorzu - z przyszłego terminalu LNG.

Jak podał Gaz-System, rozbudowa gazociągów na Dolnym Śląsku powinna być zakończona do końca 2011 roku, a na Pomorzu - do 2014 roku.

1,5 mld m sześc. z Niemiec

- Inwestycje te pozwolą na zwiększony przepływ gazu na Dolnym Śląsku, a także poprawią elastyczność pracy systemu, co z kolei umożliwi odbiór większych ilości gazu przez punkt w Lasowie - powiedziała Polkowska. W Lasowie polski system gazowniczy łączy się z niemieckim. Dotychczas mogliśmy odbierać tą drogą ok. 0,5 mld m sześc. gazu, od 2011 roku ma to być ok. 1,5 mld m sześc. gazu.

Terminal na gaz skroplony LNG w Świnoujściu ma zostać uruchomiony w połowie 2014 roku. Pozwoli on na odbiór do 5 mld m sześc. gazu rocznie, a po rozbudowie nawet 7 mld m sześc.

Należąca do Skarbu Państwa spółka Gaz-System jest operatorem polskich gazociągów przesyłowych.

Unia może wesprzeć połączenie z Litwą

Tymczasem Komisja Europejska podała, że nie wyklucza możliwości rozważenia finansowego wsparcia dla projektu budowy polsko-litewskiego gazociągu - oznajmił we wtorek przewodniczący KE Jose Manuel Barroso po spotkaniu w Wilnie z premierem Litwy Andriusem Kubiliusem.

- Rozważymy taką możliwość, jeżeli będzie potrzeba wsparcia finansowego, ale zobaczmy najpierw, jak się ten projekt rozwija - powiedział szef KE.

Inicjatywa nowego gazociągu łączącego Polskę i Litwę była omawiana 8 kwietnia przez prezydentów obu krajów. Strony chciały, by projekt został uznany za priorytetowy przez Komisję Europejską.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24