Operatorzy idą w ślady o. Rydzyka

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huDuża i czytelna - taka komórka trafia w gusta seniorów

To, co świat odkrył już jakiś czas temu, w Polsce pierwszy podchwycił o. Tadeusz Rydzyk, tworząc wraz operatorem CenterNet sieć "W Rodzinie". Oferowane w niej telefony nie są gadżetami, ale mają... duży wyświetlacz - idealny dla osób starszych. Według "Forsalu", teraz inni operatorzy zaczynają dostrzegać potencjał, jaki dla ich biznesu drzemie w seniorach.

Z badań MillwardBrown SMG/KRC wynika, że choć aktywnych kart SIM jest w naszym kraju więcej niż Polaków, to z komórki korzysta zaledwie 37 proc. osób powyżej 64 roku życia. Ma ją tylko co drugi Polak po pięćdziesiątce.

I chociaż ta grupa rośnie, to komórkowo jest wciąż dziewicza. I liczna. W Polsce żyje 5,1 mln osób mających 60 lat i więcej. Z prognoz wynika, że w 2035 roku będzie ich dziewięć milionów. Wielu wejdzie w ten wiek z komórką z młodości, ale duża część - nie.

"Chcę wszystko widzieć i rozmawiać"

Z badań wynika, że głównym powodem, dla którego osoby starsze rzadziej niż inni używają telefonów komórkowych, nie jest wcale cena usług, ale to, że telefony nie są dostosowane do ich potrzeb. Są zbyt skomplikowane, mają mały wyświetlacz i mało czytelną klawiaturę.

Na świecie sieci dostrzegły to już kilka lat temu. W Polsce do seniorów pierwszy zadzwonił redemptorysta-biznesmen, szef Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk. Wraz z nowopowstałym operatorem CentrNet stworzył sieć "W Rodzinie". Duże, ale wcale nie toporne aparaty za kilkaset złotych wykupywali głównie słuchacze kierowanego przez Rydzyka radia. Reklamę sieci na częstochowskich Błoniach robił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Produkcja pod okiem laryngologów i okulistów

Teraz nowy target, starszy od dotychczasowego, dostrzegli też inni. - To nasza grupa docelowa - mówi "Forsalowi" Eveline Pupeter-Fellner, prezes austriackiej firmy Emperia Telecom, która specjalizuje się w produkcji telefonów dla seniorów. W ciągu pierwszych 12 miesięcy działalności w Polsce firma chce sprzedać 50 tys. telefonów, w kolejnym chce, aby z jej komórek korzystało już 250 tys. osób powyżej 65-tego roku życia. Firma w najbliższych trzech latach przeznaczy na badania i rozwój produktu 10 mln euro. Swoje telefony produkuje pod okiem laryngologów i okulistów.

Przebudzili się też inni. - Telefonami dla osób starszych zainteresowaliśmy się jakiś czas temu, gdy okazało się, że świetnie się sprzedają w Niemczech i Austrii - mówi Andrzej Gładki z Polskiej telefonii Cyfrowej, operatora sieci Era.

Źródło: forsal.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu