Opel porozumiał się ze związkami

Najnowsze

Aktualizacja:

Koncern motoryzacyjny Opel ogłosił, że osiągnął porozumienie z europejskimi związkami zawodowymi w sprawie planu restrukturyzacyjnego, przewidującego zaoszczędzenie 265 mln euro rocznie na kosztach robocizny.

- To europejskie porozumienie oraz porozumienia zawarte w poszczególnych krajach, w tym w Niemczech, stanowią ważne etapy na drodze do sukcesu naszego nowego przedsięwzięcia - oświadczył dyrektor generalny Opla Nick Reilly.

Pracownicy zgodzili się na obniżenie kosztów płac o 265 mln euro rocznie w ramach planu restrukturyzacyjnego, przewidującego likwidację 8,3 tys. spośród 50 tys. etatów w Europie. Z tych oszczędności suma 178,8 milionów euro ma zostać osiągnięta w Niemczech, gdzie pracę ma stracić 3900 pracowników.

Formalne podpisanie porozumienia ma nastąpić "w najbliższych dniach" - dodał Reilly.

Rozmowy ze związkami przez długi czas nie przynosiły wyniku, ponieważ uzależniały one zgodę na ustępstwa płacowe od dodatkowego zabezpieczenia w formie udziałów w firmie. Na to z kolei nie godziła się centrala General Motors - właściciela Opla.

Impas udało się przezwyciężyć dzięki temu, że kierownictwo w zamian za zgodę na ustępstwa płacowe zaoferowało związkowcom gwarancje inwestycji. Mają one zostać sfinansowane z pakietu wysokości 3,7 mld euro. Sumę tę GM chce wydać do 2012 r. na restrukturyzację i rozwój nowych modeli, które pomogą odzyskać rentowność jego europejskim zakładom.

W I kw. 2010 r. strata europejskiego działu Opla wyniosła 506 mln USD wobec 814 mln USD w poprzednim kwartale.

Źródło: PAP, tvn24.pl