Najnowsze

OPEC zostawia wydobycie ropy bez zmian

Najnowsze

sxc.huKartel OPEC pozostawia limity wydobycia bez zmian

Wbrew oczekiwaniom rynku kartel OPEC nie podniósł limitów wydobycia ropy naftowej. Analitycy spodziewali się, że eksporterzy surowca zwiększą limity - tak jak domagała się Arabia Saudyjska - by obniżyć ceny ropy na światowych rynkach.

Kurs ropy na rynkach zareagował wzrostem: na giełdzie w USA wzrósł o 1,8 proc., osiągając 100,78 dolarów za baryłkę.

Sekretarz generalny OPEC Abdullah El-Badri poinformował po zakończeniu obrad, że polityka dotycząca wydobycia nie zmieni się, a kolejne spotkanie zaplanowano za trze miesiące. - Niestety nie byliśmy w stanie osiągnąć porozumienia co do zmniejszenia lub zwiększenia produkcji - lakonicznie stwierdził Abdullah El-Badri.

- To jedno z najgorszych spotkań, jakie kiedykolwiek odbyliśmy - powiedział z kolei saudyjski minister do spraw ropy Ali al-Naimi. Dodał, że 6 spośród 12 państw naftowego kartelu było przeciwnych zwiększeniu wydobycia.

Według Naimiego, arabskie kraje regionu Zatoki Perskiej proponowały, by maksymalna dozwolona produkcja wszystkich państw OPEC zwiększyła się z obecnych około 29 mln baryłek dziennie do 30,3 mln.

Jak pisze Reuters, fiasko porozumienia w sprawie zwiększenia kwot jest ciosem dla uprzemysłowionych państw importujących ropę, które liczyły na wsparcie OPEC w walce z inflacją.

Kraje zrzeszone w kartelu OPEC odpowiadają za około 1/3 globalnej produkcji ropy.

Źródło: TVN CNBC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Raporty: