OPEC: więcej ropy nie damy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Wyniki posiedzenia OPEC nie były trudne do przewidzenia

- Kraje OPEC na posiedzeniu w Wiedniu uzgodniły, że limity dostaw ropy pozostają bez zmian - poinformował przedstawiciel resortu paliw Kataru, Abdullah bin Hamad al-Attiyah. Kartel uznał, że ropy na świecie jest wystarczająco dużo.

Przedstawiciele OPEC podkreślali przed posiedzeniem, że organizacja "ma wszystkie opcje otwarte" - ale oprócz tej o podwyższeniu dostaw ropy.

- Świat ma wystarczające dostawy ropy, w niektórych miejscach nawet nadpodaż - po posiedzeniu ocenił al-Attiyah. Dodał, że kartel może jeszcze obniżyć dostawy ropy, jeśli w światowej gospodarce nastąpi dalsze spowolnienie. - Słabsze gospodarki mogą zredukować swoje zapotrzebowanie na paliwa - argumentował.

- OPEC chce uniknąć załamania cen ropy, do jakiego doszło w 1997 roku - podkreślił al-Attiyah. Nawiązał w ten sposób do sytuacji, gdy OPEC podczas posiedzenia w 1997 roku w Dżakarcie zdecydował o podwyższeniu produkcji ropy - a kilka tygodni później azjatyckie gospodarki dotknął poważny kryzys. Wywołało to wówczas załamanie cen ropy.

Obecne limity dostaw ropy wszystkich państw kartelu wynoszą 29,67 mln baryłek dziennie.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24