OPEC spodziewa się drogiej ropy

Najnowsze

TVN24OPEC spodziewa się wysokich cen do końca tego roku

Iran spodziewa się, ze ceny ropy naftowej będą wciąż rosły do końca 2011 roku. Iran przewodzi obecnie kartelowi producentów tego surowca OPEC

- Cena ropy zależy od dwóch czynników: pierwsza, fundamentalna, to popyt i podaż, ale także polityczne, psychologiczne i nieprzewidywalne elementy. Opierając się na tych czynnikach, ceny ropy naftowej powinny wzrastać do końca roku - stwierdził przedstawiciel Iranu w OPEC Mohammad Ali Khatibi w rozmowie z dziennikarzami w Teheranie.

W jego ocenie zapotrzebowanie na ropę jest wysokie i wynosi od 1,3 do 1,6 milionów baryłek dziennie. - Pewne jest, że będziemy świadkami wzrostu popytu - dodał Khatibi.

W poniedziałek sekretarz generalny OPEC Abdullah El-Badri wyraził zaniepokojenie wysoką cenę ropy, ale dodał, że na rynku jest odpowiednia ilość towaru. - Utrzymuje się natomiast premia za ryzyko w wysokości 15-20 dolarów - powiedział Badri dziennikarzom w Kuwejcie.

We wtorek na spotkaniu w Teheranie z okazji 50. rocznicy powstania OPEC powtórzył on, że rynek jest odpowiednio zaopatrzony w ropę naftową. - OPEC wielokrotnie powtarzał, ze nigdzie na świecie nie brakuje ropy, a zapasy są wysokie - powiedział El-Badri dziennikarzom.

W jego opinii "OPEC wykonał swoją pracę", natomiast kraje będące konsumentami ropy, które nakładają wysokie podatki na paliwa, powinny być gotowe zmienić je tymczasowo. - Jesteśmy w wyjątkowej sytuacji, w której potrzebne wyjątkowe rozwiązania - uznał El-Badri.

Cena ropy naftowej we wtorek lekko spadła po wczorajszej informacji, ze Standard and Poor's krytycznie spogląda na perspektywę ratingu kredytowego Stanów Zjednoczonych. Jednak zdaniem analityków ryzyko polityczne w świecie arabskim będzie wciąż napędzać wysokie ceny surowca.

Źródło: AFP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Raporty: