Opcje walutowe po francusku

Najnowsze

db.comDeutsche Bank miał udzielić francuskiemu miastu "toksycznej" pożyczki

Francuskie Saint Etienne podało do sądu Deutsche Bank. Powód? Włodarze miasta zaciągnęli w banku dużą - i ryzykowną - pożyczkę, a teraz - w wyniku kryzysu finansowego - mają kłopoty z jej spłatą. Jak podkreślają, bank nie poinformował ich o ryzyku związanym z kredytem.

Przed kilkoma laty liczące liczące 175 tysięcy mieszkańców Saint Etienne zaciągnęło w Deutsche Banku 20 milionów euro kredytu, którego wartość powiązana była z kursem funta. Gdy w wyniku kryzysu wartość brytyjskiej waluty zanurkowała, miasto popadło w kłopoty. Teraz włodarze grodu nad Loarą postanowili wyjść z tarapatów - drogą sądową.

- Robimy to, ponieważ nasze negocjacje z Deutsche Bankiem się załamały - tłumaczy burmistrz Saint Etienne Maurice Vincente. Jak dodaje, władze miasta nie wykluczają, że to nie ostatni tego typu pozew. Vincent podkreśla, że jak na razie oprocentowanie kredytu wynosi 4,3 proc., ale już od kwietnia przyszłego roku, będzie to aż 24 proc.

Sprawę Deutsche Banku rozpatruje francuski Sąd Najwyższy w Paryżu.

Większa sprawa

Władze Saint Etienne są w stałym kontakcie z innymi miastami, które zaciągnęły podobne ryzykowne kredyty i planują podjąć wspólne działanie przeciw bankom, które pożyczek udzielały.

Saint Etienne prowadzi obecnie także negocjacje z innymi bankami: francuskimi Dexią i Natixisem, niemiecko-irlandzkim Depfa i brytyjskim Royal Bank of Scotland. Wszystkie one udzielały Saint Etienne kredytów, które miały służyć sfinansowaniu 400-milionowego długu miasta.

Źródło: yahoo.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: db.com