Onet zmienia właściciela

Najnowsze

TVN24Onet zmieni właściciela

Jest porozumienie TVN z Ringier Axel Springer ws. sprzedaży akcji Onetu. Zakłada ono, że telewizyjna spółka utrzyma kontrolę nad 25 proc. udziałów w portalu, a za resztę otrzyma 956 mln zł w gotówce. Oznacza to, że cały Onet wyceniono na 1,275 mld zł.

Pierwszym krokiem strategicznego partnerstwa pomiędzy TVN a RAS będzie wniesienie przez TVN 100 proc. udziałów w Onet do nowo utworzonej spółki. W rozliczeniu telewizyjna grupa otrzyma 956 mln zł w gotówce (ok. 217 mln euro) oraz 25 proc. udziałów w nowej spółce. Pozostałe 75 proc. otrzyma RAS. Wycena Onet wynikająca z transakcji wynosi ok. 1 275 mln zł.

Strony uzgodniły też, że w ciągu najbliższych lat będą miały opcje sprzedaży (w przypadku TVN) lub zakupu (w przypadku RAS) 25 proc. udziałów w Onet, które pozostały w rękach TVN.

Transakcja nie jest zaskoczeniem, spółki informowały, że może do niej dojść już w kwietniu.

"Umacnianie wiodącej pozycji Onet"

- Partnerstwo z Ringier Axel Springer Media pozwoli dodatkowo przyspieszyć dynamiczny rozwój działalności Onet. Ponadto, dopełniające się wzajemnie aktywności rynkowe TVN i RAS sprzyjają na polskim rynku internetowym. Natomiast dla TVN środki pozyskane ze sprzedaży stanowić będą istotny element poprawy struktury bilansu w efekcie planowanego zmniejszenia długu spółki. Będzie to bardzo znaczący czynnik ograniczający ryzyko biznesowego w warunkach zmiennej i niepewnej sytuacji gospodarczej w Europie - ocenił Markus Tellenbach, Prezes Grupy TVN, w komunikacie przekazanym mediom.

Zamknięcie transakcji, spodziewane pod koniec 2012 r. lub na początku 2013 r., jest uwarunkowane otrzymaniem zgody odpowiednich organów regulacyjnych. Zarząd TVN zamierza wykorzystać środki z realizacji transakcji do zmniejszenia zadłużenia.

Ringier Axel Springer Media AG jest wiodącą spółką multimedialną w Środkowej i Wschodniej Europie, której oferta obejmuje ponad 70 tytułów prasowych i ponad 60 ofert cyfrowych na rozwijających się rynkach w Polsce, Czechach, na Słowacji i w Serbii. Na naszym rynku wydaje m.in. dziennik "Fakt".

Autor: bgr/k

Źródło zdjęcia głównego: TVN24