On zastąpi Huebner

Najnowsze

Aktualizacja:

Tymczasowym komisarzem Unii Europejskiej z ramienia Polski będzie Paweł Samecki. Najpierw taką informację przekazał rzecznik rządu Paweł Graś, zaś wieczorem potwierdzono ją w Brukseli. Samecki na najbliższe cztery miesiące ma zastąpić Danutę Huebner, która w środę oficjalnie ustąpiła z tego urzędu.

Paweł Samecki od 2004 roku jest członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wcześniej był m.in. wiceministrem finansów w rządzie Jerzego Buzka, a także kierował Urzędem Komitetu Integracji Europejskiej. Jest doktorem nauk ekonomicznych.

Zgodnie ze słowami rzecznika rządu ma on do końca tej kadencji Komisji Europejskiej zastąpić Danutę Hübner na stanowisku komisarza ds. polityki regionalnej. Dotychczasowa komisarz objęła mandat eurodeputowanej z listy PO i zrezygnowała z tego urzędu.

Kadencja obecnej Komisji kończy się 31 października.

Nowi komisarze z Polski i Litwy

- Rozpoczyna się procedura formalnego zgłaszania Sameckiego na stanowisko unijnego komisarza - powiedział po południu Paweł Graś. Rzecznik rządu potwierdził wtedy, że premier Donald Tusk rozmawiał już o kandydaturze Sameckiego z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. Wcześniej premier Tusk mówił, że kandydaturę polskiego tymczasowego komisarza musi zaakceptować Barroso.

Wieczorem w Brukseli opublikowano oficjalny komunikat: "W następstwie rezygnacji Danuty Huebner, która została wybrana do Parlamentu Europejskiego, Paweł Samecki został wyznaczony przez rząd polski do mianowania na członka Komisji w uzgodnieniu z przewodniczącym Komisji Jose Manuelem Barrosso". Dodano, że Barroso ma zamiar powierzyć Sameckiemu tekę polityki regionalnej.

Według komunikatu, drugim nowym komisarzem będzie zaproponowany przez Litwę Algirdas Szemeta, dotąd minister finansów rządu w Wilnie. Przejmie on funkcje dotychczasowej unijnej komisarz ds. planowania finansów i budżetu Dalii Grybauskaite. Wygrała ona w maju wybory prezydenckie na Litwie i wkrótce zostanie zaprzysiężona na nowy urząd.

Źródło: PAP