Najnowsze

Olbrzymi deficyt w spadku dla nowego prezydenta USA

Najnowsze

TVN24Olbrzymi deficyt to m.in. skutek wojny w Iraku

Deficyt budżetowy USA w tym roku podatkowym wyniesie 407 miliardów dolarów - ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym. -To niebezpieczne dla rozwoju amerykańskiej gospodarki - ostrzegają analitycy Kongresu.

W ubiegłym roku podatkowym (kończącym się 30 września) deficyt USA zamknął się kwotą 161 mld dolarów. W styczniu - jak przewidują amerykańscy ekonomiści - może przekroczyć 500 miliardów dolarów.

Winna wojna

Przyczyną rosnącego deficytu, jest słabe tempo wzrostu gospodarki i rekordowe wydatki federalne, m.in. na wojny w Iraku i Afganistanie.

Zagrożone obietnice wyborcze?

Oznacza to, że przyszły prezydent - Barack Obama lub John McCain - będzie miał bardzo ograniczoną swobodę manewru w polityce wewnętrznej i prawdopodobnie nie będzie mógł spełnić obietnic obniżek podatków i realizacji wielu nowych programów społecznych. To ostatnie dotyczy głównie kandydata Demokratów.

Nikłe szanse na rozwój

Wzrost deficytu budżetowego zwiększy dług publiczny, który jest niebezpieczny dla dalszego rozwoju amerykańskiej gospodarki.

Co więcej, prognozy analityków Kongresu nie uwzględniają na razie ewentualnych wielkich kosztów niedawnego przejęcia przez rząd federalny Fannie Mae i Freddie Mac, czyli dwóch instytucji finansowych skupujących i gwarantujących kredyty hipoteczne.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości