Okienka pod specjalnym nadzorem

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Płacenie rachunków będzie bezpieczniejsze

Pieniądze za prąd czy gaz, które w kryzysie coraz więcej klientów wpłaca w okienkach kasowych, będą bardziej bezpieczne - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Prowadzenie takich usług będzie podlegało nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego - tak jak banki czy fundusze inwestycyjne.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy o usługach płatniczych, który poddaje agencje i biura usług płatniczych nadzorowi KNF. To ta instytucja będzie udzielać zezwolenia na prowadzenie tego typu działalności.

Dotychczas do prowadzenia okienek kasowych wystarczał wpis do ewidencji działalności gospodarczej.

Dwa dni na zrealizowanie zlecenia

Do dwóch dni skrócony zostanie termin na zrealizowanie zlecenia. Jeżeli w tym terminie właściciele punktów usług płatniczych przekazanych kwot nie wpłacą na odpowiednie konto, to oni, a nie konsumenci, będą ponosić odpowiedzialność - czyli w praktyce opłacać odsetki za zwłokę.

W Polsce funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy punktów, w których można opłacić rachunki. W ciągu ostatnich lat ofiarami nieuczciwych firm padły tysiące Polaków - wiele instytucji tego rodzaju zbankrutowało, a ich klienci musieli swoje rachunki zapłacić ponownie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24