Ogrzewasz dom olejem? Zastanów się co dalej...

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESCena ropy i oleju rośnie

Jeśli ktoś ogrzewa swój dom olejem opałowym - a na dodatek jest oszczędny - to zwykle napełniał swój zbiornik właśnie latem, gdy paliwo było najtańsze. Było, w tym roku cena oleju opałowego bije historyczne rekordy.

W hurcie za litr oleju opałowego trzeba zapłacić już 2 złote 64 grosze, a do szczytu sezonu grzewczego jeszcze bardzo daleko.

- Cena oleju opałowego jest uzależniona od ropy naftowej i te wszystkie wzrosty, z którymi mieliśmy do czynienia na rynkach światowych, dzisiaj odczuwają użytkownicy, którzy wykorzystują ten rodzaj nośnika energii jakim jest olej opałowy - mówi w TVN CNBC Biznes Ryszard Kaczmarek, wiceprezes BM Reflex.

Małe firmy cierpią najbardziej

Tylko w ciągu ostatniego półrocza baryłka ropy podrożała o prawie 50 dolarów. I nic niestety nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie staniała.

Wysokie ceny oleju opałowego to też problem firm, które sprzedają i instalują specjalne piece na to paliwo. - Na dzień dzisiejszy sprzedajemy tego bardzo mało, powiedzmy na sto urządzeń jedno, dwa urządzenia na olej opałowy - mówi Krzysztof Ulatowski z firmy Activa.

Problemy mają też hurtownie oleju. Właściciele mniejszych przedsiębiorstw zaczynają bać się o swoje firmy. Firma pana Adama Lisowskiego, Prohaus, dysponuje czterema cysternami. Kilka lat temu, gdy olej opałowy kosztował poniżej półtora złotego, codziennie pracowały wszystkie. Dziś olej rozwozi tylko jedna.

- Ludzie którzy w miastach, tak jak dookoła Warszawy, mają duże wille i zbiorniki o pojemności 3, 4 tys. litrów, w tej chwili tez oszczędzają zamawiając tysiąc litrów paliwa, a nie trzy tysiące, jak dawniej - mówi Lisowski.

Alternatywa

Zamawiają mniej, ale to oszczędność na krótką metę. Radykalna decyzja to przestawienie się na inne metody ogrzewania.

Ogrzewanie olejem opałowym 200 metrowego domu to przy dzisiejszych kosztach około tysiąca złotych miesięcznie. Ogrzanie tego samego domu gazem to koszt ponad dwukrotnie mniejszy.

Nie wszędzie jednak można podłączyć instalację gazową. Zwykle jednak można na przykład wyposażenie domu uzupełnić kominkiem. Kiedy grzać będzie kominek - wyłączy się piec na olej. Kiedy ogień w kominku wygaśnie - automatyka włączy ogrzewanie olejem.

Dom ogrzewać można tez prądem albo węglem. Jednak one też bardzo drożeją. Żeby tanio ocieplać dom zainstalować można baterie słoneczną lub urządzenie pompę cieplną, ogrzewającą nas ciepłem z wnętrza ziemi. Takie systemy kosztują jednak nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES