Ogórek (znowu) może być prosty

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Maksimum 10 mm łuku na 10 cm długości ogórka. Ta, obowiązująca jeszcze dziś norma, odejdzie do lamusa. Długość całkowita szparaga i kąt zakrzywienia ogórka nie będą już przedmiotem drobiazgowych debat ministrów: Komisja Europejska chce zrezygnować z regulowania parametrów owoców i warzyw.

Melon na straganie nie będzie już musiał mieć precyzyjnie określonego łuku, a marchew - koloru mieszczącego się w dopuszczalnej skali barw.

Obecnie podobne normy muszą spełniać wszystkie owoce i warzywa sprzedawane na rynku w UE.

To nie żart

KE proponuje, by uchylić drobiazgowe standardy jakości dla 26 odmian owoców i warzyw, m.in. śliwek, wiśni, melonów, arbuzów, ogórków, szparagów, bakłażanów, cukini, marchwi, czosnku, itd.

Wygląda na to, że Komisja Europejska poważnie potraktowała kwestię swojego image'u: - Regulowanie tego rodzaju rzeczy to nie jest zadanie dla Komisji Europejskiej - oświadczyła unijna komisarz ds. rolnictwa Marianne Fischer Boel. - Lepiej zostawić to firmom działającym na rynku. Ograniczy to zbędne marnotrawstwo i będzie z korzyścią dla konsumentów.

Z precyzją Euklidesa

Dla przykładu: rozporządzenie z 1988 roku stanowi, że ogórek kategorii "ekstra" i kategorii pierwszej muszą być "dobrze rozwinięte, dobrze wykształcone i praktycznie proste, o maksymalnej wysokości łuku: 10 mm na każde 10 cm długości ogórka". W kategorii drugiej i trzeciej dopuszczalne jest większe zakrzywienie, z tym, że jeśli przekracza ono 20 mm na każde 10 cm długości ogórka, to te warzywa muszą być pakowane osobno. Tego nie wymyśliłby nawet grecki matematyk Euklides, uważany za twórcę geometrii, którą posługujemy się na co dzień.

Jabłka okrągłe jak zwykle

Surowe unijne standardy pozostaną w odniesieniu do: jabłek, cytrusów, kiwi, sałaty, brzoskwiń i nektarynek, gruszek, truskawek, papryki, winogron deserowych i pomidorów. Ale tutaj także KE chce poluzować przepisy: jeśli owoce i warzywa nie spełniają norm, kraje członkowskie będą mogły zezwolić na ich sprzedaż, pod warunkiem umieszczenia w sklepie albo na straganie etykiety typu "owoce na przetwory".

KE jest zdania, że warto pozwolić europejskim konsumentom na zakup zbyt małych albo bezkształtnych owoców i warzyw, bowiem "w dobie wysokich cen i rosnącego popytu, nie ma sensu ich wyrzucanie i niszczenie".

Oczywiście pozostaną w mocy ogólne standardy bezpieczeństwa żywności, określające np. dopuszczalną zawartość pestycydów itd.

Wycofanie rygorystycznych przepisów wpisuje się w prowadzoną przez KE politykę zmniejszenia obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców i rolników.

Źródło: PAP, tvn24.pl