Ogon odpisów dusi niemieckie banki

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Nawet gdy gospodarka się rozkręci banki moga mieć jeszcze straty z powodu złych kredytów

Odpisy na złe kredyty, jakich będą musiały dokonać jeszcze niemieckie banki wyniosą od 50 do 75 miliardów euro - twierdzi Bundesbanku. Niemiecki bank centralny podkreśla, że takie odpisy będą zagrażały zyskom banków nawet wówczas, gdy gospodarka naszych zachodnich sąsiadów stanie już na nogi.

Z Raportu o Stabilności Finansowej Bundesbanku wynika też, że pożyczkodawcy w Niemczech prawdopodobnie odpiszą 10-15 miliardów euro na straty na instrumentach opartych o sekurytuzację. Instrumenty te pozwalały na zwiększenie kredytów hipotecznych.

Bank podkreślił, że wciąż jest za wcześnie, by ogłaszać, że kryzys w finansach i gospodarce już się zakończył. Według wyliczeń Bloomberga, największe firmy finansowe na świecie od początku kryzysu miały w sumie 1,7 biliona dolarów strat i odpisów. Niemieckie banki odpisały dotychczas 115 miliardów dolarów. Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego powiedział kilka dni temu, że połowa strat, jakie poniosą banki, wciąż może być ukryta w ich bilansach.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24