Ogłosili upadłość. Teraz chcą pieniędzy za budowę Narodowego

Najnowsze

2012.org.plStadion Narodowy gotowy a wykonawcy nie mogą dojść do porozumienia

Generalny wykonawca Stadionu Narodowego - konsorcjum Hydrobudowy Polska - PBG - Alpine oczekuje od Narodowego Centrum Sportu zapłaty za dokończenie budowy obiektu. Łączne roszczenia konsorcjum wobec NCS wynoszą ponad 400 mln zł - podała Hydrobudowa Polska.

Zdaniem zarządu Hydrobudowy przyczyną kłopotów finansowych firmy oraz wniosku o ogłoszenie upadłości są m.in. nie rozliczone płatności za budowę Stadionu Narodowego.

W komunikacie zarządu czytamy: "Konsorcjum Hydrobudowy Polska / PBG / Alpine wciąż oczekuje od Narodowego Centrum Sportu zapłaty za dokończenie budowy Stadionu Narodowego. NCS do dziś nie rozliczyło znaczącego zakresu robót dodatkowych, które konsorcjum wycenia na około 120 mln zł. Dodając nakłady generalnego wykonawcy i podwykonawców związane z wydłużeniem budowy stadionu z powodów leżących po stronie NCS (...), łączna wartość roszczeń przekroczy 400 mln zł."

NCS: Nie komentujemy

Rzeczniczka Narodowego Centrum Sportu Daria Kulińska powiedziała, że "widocznie konsorcjum, przyjęło taką, a nie inną linię obrony, natomiast NCS nie będzie kontrargumentować i komentować, szczególnie na łamach mediów, spraw, które mogą być przedmiotem rozstrzygnięć sądu". - Fakty się nie zmieniają: NCS uregulował wszystkie faktury złożone przez Konsorcjum. Konsorcjum zalega z płatnościami na rzecz swoich podwykonawców i nie wypełniło zobowiązań umownych - zgodnie z przekazanym wezwaniem oczekujemy wykonania wszystkich zobowiązań wynikających z umowy do 11 czerwca - powiedziała Kulińska. Narodowe Centrum Sportu 4 czerwca wezwało generalnego wykonawcę Stadionu Narodowego do zapłaty kar umownych w wysokości 308,8 mln zł za zwłokę w realizacji inwestycji.

Propozycja dla podwykonawców

W środę wieczorem NCS poinformowało w komunikacie, że zaproponowało podwykonawcom, wobec których Konsorcjum Hydrobudowa-PBG-Alpine zalega z płatnościami, rozwiązanie polegające na zapłacie w najbliższym możliwym terminie wynagrodzenia za roboty budowlane należycie wykonane przez podwykonawców przy realizacji inwestycji.

Wnioski o upadłość

PBG i Hydrobudowa złożyły w poniedziałek wnioski o upadłość układową. Wniosek o upadłość układową złożyła także spółka Aprivia. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji są przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy - kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji, jak również refinansowania przejęcia spółki Rafako.

Spółki twierdzą również, że do ich kłopotów finansowych przyczynił się także udział w budowie Stadionu Narodowego i autostrad.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: 2012.org.pl