Oficjalne poparcie kandydatury Belki na szefa MFW

Najnowsze

Aktualizacja:
Były premier kandydatem rządu do MFW

Resort finansów oficjalnie poprze kandydaturę Marka Belki na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Nowego prezesa MFW możemy poznać już dziś.

- Dziś przedstawiciel Ministerstwa Finansów w Brukseli oficjalnie poprze kandydaturę Marka Belki na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego - powiedział rzecznik resortu Jakub Lutyk.

Marek Belka to - obok Leszka Balcerowicza - drugi z Polaków, który ma szansę na fotel prezesa MFW. Szanse te jednak nie są zbyt wielkie. Zdaniem polskiego eurodeputowanego Dariusza Rosatiego, były minister finansów Francji, socjalista Dominique Strauss-Kahn, jest faworytem w walce o fotel szefa Funduszu. Rosati uważa, że ani Leszek Balcerowicz, ani Marek Belka, wymieniani wśród ewentualnych kandydatów na szefa MFW, nie mają takich szans jak Strauss-Kahn. Polski eurodeputowany zwracał uwagę, że kandydatura Strauss-Kahna, zgłoszona przez Sarkozy'ego, zyskała już wstępne poparcie Niemiec.

Sprawa kandydata na szefa MFW była jednym z tematów spotkania ministrów finansów krajów strefy euro w poniedziałek wieczorem w Brukseli. Wziął w nim udział prezydent Francji Nicolas Sarkozy, który osobiście chciał promować swojego kandydata.

We wtorek rozmowy będą kontynuowane w szerszym gronie wszystkich ministrów finansów państw UE. Portugalskie przewodnictwo w UE poinformowało, że nie spodziewa się jednak, by już podczas tych spotkań został wyłoniony wspólny kandydat Europy.

Źródło: PAP, APTN