Najnowsze

OFE nadal lepsze od ZUS. Zarobiły więcej pieniędzy

Najnowsze

TVN 24 | TVN24Według rankingu OFE wypracowały więcej niż ZUS

Na Otwarte Fundusze Enerytalne posypały się ostatnio gromy. Głównie za sprawą zapowiedzi wypłacania emerytur nie dożywotnio, ale przez 10, 15 lat. Okazuje się jednak, że nawet najgorszy OFE wypracował w ostatnich latach więcej niż ZUS i to mimo niedawnej zapaści na rynkach finansowych, szczególnie lat 2008 oraz 2011, w których fundusze traciły zamiast zarabiać - informuje Money.pl.

Money.pl przygotował ranking OFE, tworząc model, w którym przyjął, że do każdego z OFE oraz do ZUS-u co miesiąc, przez ostatnie 13 lat, Polacy wpłacali po 100 złotych. Według takiego badania, najlepiej wypadły OFE Amplico, ING i Generali. Jednak nawet najsłabszy Pocztylion zarobił nieco więcej od ZUS-u.

Kto zwróci najwięcej

Portal zastrzega, że najczęściej spotykanym zestawieniem jest ranking stworzony na podstawie stopy zwrotu. Takie dane można znaleźć również na stronie KNF-u. W 2012 roku OFE zarobiły średnio ponad 16 procent.

Co ważne, od 2000 roku, czyli praktycznie od swojego powstania do końca 2012 wartość jednostki najlepszego z OFE wzrosła o ponad 218 procent, najsłabszego - o ponad 175 procent. W tym czasie nasze składki odprowadzane do ZUS zostały zwaloryzowane łącznie o około 130 procent.

W tym czasie najwięcej zyskał na wartości ING OFE. Z funduszu tego na koniec marca 2013 roku korzystało ponad 3 mln osób. Najlepszymi wynikami za 2012 rok może pochwalić się Allianz.

Jak informuje Money.pl, od 2000 roku roczne stopy zwrotu z OFE w ośmiu na 12 przypadków przekroczyły wartość waloryzacji składki. "Mimo to, na rachunku w ZUS mamy zgromadzone więcej środków. Wynika to z tego, że do ZUS trafia więcej środków" - informuje portal.

Autor: mn/tr / Źródło: Money.pl, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24

Pozostałe wiadomości