Najnowsze

OFE mają najwięcej pieniędzy w historii

Najnowsze

TVN24Aktywa OFE wzrosły w maju o 1,5 proc.

Trzeci miesiąc rosną aktywa, jakie OFE gromadzą, żeby wypłacać nam emerytury. W maju wzrosły one o 1,5 proc. do 147 mld zł. Ta kwota, to najwięcej pieniędzy, jakie zarządzający mieli pod swoja opieką od początku reformy emerytalnej - poinformowały Analizy Online.

Tym razem najistotniejszy wpływ na wzrost wartości aktywów zgromadzonych przez otwarte fundusze emerytalne miał napływ środków przekazywanych przez ZUS.

- Warto przy tym podkreślić, że pierwsze 5 miesięcy tego roku przyniosło wyraźne wyhamowanie tempa wzrostu transferów z ZUS, który przesłał do OFE w sumie niespełna 8,9 mld zł, czyli o 1,3 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - napisano w raporcie.

To sygnał, że rośnie bezrobocie

Mniejsze kwoty, jakie ZUS przekazuje do OFE to prawdopodobnie skutek pogarszającej się sytuacji na rynku pracy.

- Ubiegłoroczny wzrost w tym samym okresie wynosił natomiast blisko 29 proc., co może oznaczać, że w tym obszarze już widać pogarszająca się sytuację na rynku pracy - dodano.

Liderzy i maruderzy

Największą dynamikę wzrostu aktywów zanotowały w maju ING OFE (2 proc.) i OFE Polsat (2 proc.). Dwa fundusze zanotowały w maju spadek wielkości aktywów. Aegon OFE stracił 0,2 proc., a aktywa Bankowego OFE zmniejszyły się o 0,1 proc.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości