Najnowsze

OFE gorsze od ZUS-u i lokat

Najnowsze

TVN24OFE najsłabiej sobie radzą kryzysie

Zła wiadomość dla przyszłych emerytów. Jak wynika z raportu opracowanego przez portal money.pl, zyski Otwartych Funduszy Emerytalnych w ciągu 10 lat okazały się dużo niższe niż np. z lokat bankowych. Najlepszy z funduszy OFE: Generali - wg obliczeń money.pl - zarobił zaledwie 22 proc. w ciągu 10 lat.

Money.pl przeprowadził analizę skumulowanych stóp zwrotu OFE od stycznia 2000 roku do marca 2009 roku. Jak obliczono, jeśli w tym okresie klient funduszu OFE Generali przekazywał regularnie do tego funduszu 100 zł, to po 111 miesiącach jego przyszła emerytura wyniosłaby ponad 13540 zł. Wynika z tego, że stopa zwrotu wyniesie ponad 22 procent. Podobny wynik (21,26 proc.) osiągnął jeszcze tylko OFE Allianz.

Natomiast gdyby klient zaniósł identyczną kwotę do banku i wpłacił na lokatę oprocentowaną na 5 procent w skali roku - stopa zwrotu wyniosłaby aż 27,3 procent.

Efektywność inwestycyjna OFE tak bardzo spadła w ostatnich latach, że po raz pierwszy w 2008 roku stopa zwrotu wszystkich OFE była niższa od stopy waloryzacji składek gromadzonych w ZUS.

Kto najwięcej stracił?

Najbardziej stracili - według raportu - klienci OFE Commercial Union. Od początku 2000 roku fundusz ten zarobił dla swoich klientów jedynie nieco ponad 1700 zł z 11,1 tys. zł, jakie w tym czasie zostały mu przekazane w postaci składki emerytalnej. Podobnie słabe noty mają OFE Bankowy i OFE Warta.

Po raz pierwszy w historii na koniec 2008 r. wartość jednostek wszystkich OFE była niższa, niż na początku roku. Najwięcej - o ponad 17 proc. - skurczyła się wycena OFE Polsat. Klienci OFE Allianz, starcili w tym czasie najmniej (12 procent).

Jeśli ktoś jest niezadowolony z wyników swojego funduszu - na jego zmianę ma czas tylko do 25 kwietnia. Kolejna szansa będzie dopiero pod koniec lipca.

Źródło: money.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości