OFE czy ZUS? Pokazujemy wzór oświadczenia

Najnowsze

TVN24 BiSOFE czy ZUS? Pokazujemy wzór oświadczenia

Od kwietnia do końca lipca 2014 roku Polacy będą decydować o tym czy zostają w OFE, czy też przenoszą się do ZUS. TVN24 Biznes i Świat dotarła do wzoru oświadczenia, które będą składać członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych decydując, czy ich składki mają pozostać w OFE, czy też zostaną przeniesione do ZUS-u.

Dziś w Dzienniku Ustaw opublikowano wzór formularza oświadczenia, które będą wypełniać przyszli emeryci. Dokument będzie trzeba złożyć w ZUS-ie pisemnie lub w formie elektronicznej. Składki osób, które nie dokonają wyboru w terminie automatycznie trafią do ZUS.

Co zmieni ustawa?

Ustawa o zmianach w OFE wejdzie w życie 1 lutego 2014 roku. Nowe przepisy przewidują, że fundusze nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Wprowadzony zostanie minimalny poziom inwestycji OFE w akcje.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa).

Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

ZOBACZ CAŁY WZÓR OŚWIADCZENIA W WERSJI PDF

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 BiS