Najnowsze

OFE czy ZUS? Paweł Blajer wyjaśnił różnicę

Najnowsze

OFE czy ZUS? Paweł Blajer radzi
OFE czy ZUS? Paweł Blajer radziTVN24 BiS
wideo 2/6

Coraz mniej czasu zostało na wybór między OFE i ZUS. W programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer wyjaśnił, jak będzie wyglądała nasza emerytura, kiedy wybierzemy OFE lub ZUS.

Jeżeli przyszli emeryci chcą, aby część ich składek trafiała także do OFE muszą złożyć do ZUS odpowiednie oświadczenie do 31 lipca tego roku. Warto pamiętać, że o ważności złożonego wniosku - tak jak w każdym wysłanym dokumencie - decyduje data stempla pocztowego.

Nie przegapić

Nie można przegapić tego terminu, bo wyjątkowo w przypadku tego wyboru nie obowiązuje procedura przywrócenia terminu. Oznacza to, że jeśli przyszły emeryt złoży wniosek po terminie, to nie będzie on ważny. A następna okazja do zmiany i wyboru między OFE i ZUS będzie dopiero za kilka lat. Co jeśli w oświadczeniu przekazanym do ZUS popełnimy błąd? Jeżeli wniosek został złożony w terminie, to urząd ma obowiązek wyjaśnić błędy w oświadczeniu. Oznacza to, że ZUS zwróci się do przyszłego emeryta w celu wyjaśnienia błędów w złożonym dokumencie.

Warto policzyć

Deklarację wyboru oszczędzania części składem także w OFE można składać nawet kilka lat przed emeryturą. Zatem przyszły emeryt ma prawo złożyć tę deklarację, ale tylko przez trzy miesiące część jego składek będzie trafiało do OFE. Warto przypomnieć, że przyszli emeryci mogą policzyć, ile będzie wynosiło ich przyszłe świadczenie. Wystarczy, że skorzystają z tzw. kalkulatora emerytalnego, który znajduje się m.in. na stronie internetowej ZUS.

Zmiana ustawy

Zgodnie z nowelizacją ustawy o funduszach emerytalnych z grudnia ub.r., od 1 kwietnia do 31 lipca br. ubezpieczeni mogą zdecydować, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej trafiała do OFE, czy na indywidualne subkonto w ZUS. Przypomnijmy, z pensji każdego zatrudnionego na umowę o pracę obywatela, co miesiąc potrącana jest składka na emeryturę - wynosi ona 19,52 proc. W przypadku osoby, która zdecyduje się na odprowadzanie składki emerytalnej wyłącznie do ZUS, 12,22 proc. jej wynagrodzenia będzie zapisywane na koncie w I filarze, a 7,3 proc. na subkoncie w ZUS.

Ważny wybór

Jeśli jednak zdecydujemy się na pozostanie w OFE, to 12,22 proc. naszego wynagrodzenia będzie trafiało do I filara (ZUS), 4,38 proc. na subkonto w ZUS, a 2,92 proc. do OFE.

Program "Biznes dla Ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o 18.00

Autor: msz/km / Źródło: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości