OECD wieszczy globalną recesję

Najnowsze

Aktualizacja:
Reuters/ForumSekretarz generalny OECD Angel Gurria

Światowy wzrost gospodarczy będzie w 2009 roku ujemny - ocenił w piątek w Pekinie sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) Angel Gurria.

- Prawdopodobnie zobaczymy świat, który będzie miał wzrost negatywny, ponieważ pozytywny wzrost w samych Indiach i Chinach nie zrekompensuje wzrostu negatywnego w krajach uprzemysłowionych - oświadczył Gurria podczas konferencji prasowej zapytany o wzrost gospodarczy w roku 2009.

Dodał, że PKB Chin może wzrosnąć w tym roku o 6-7 proc. Chiński rząd przewiduje wzrost gospodarki w tym roku o 8 proc.

Pierwsza recesja od II Wojny Światowej

Bank Światowy ogłosił w tym tygodniu, że liczy na wzrost gospodarczy w krajach azjatyckich na poziomie 6,5 proc. Wcześniej szacował, że będzie to 7,5 proc.

Szef Banku Światowego Robert Zoellick oświadczył w ubiegły piątek w Londynie przed spotkaniem ministrów finansów i szefów banków centralnych krajów grupy G20, że w 2009 roku świat wejdzie w recesję "po raz pierwszy od drugiej wojny światowej".

Z okazji publikacji raportu OECD "Globalizacja i gospodarki wschodzące" organizacja wezwała w czwartek do wzmożenia reform gospodarczych, które mogłyby pozwolić na naprawienie nieprawidłowości wywołanych przez protekcjonizm gospodarczy i na rozwiązanie obecnego kryzysu "w lepszy sposób".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Forum