Odszkodowania za mleko z melaminą

Najnowsze

Aktualizacja:
ReutersSetki tysięcy osób ucierpiało w skandalu z melaminą

Nie wrócą życia i zdrowia chińskim maluchom, ale muszą przynajmniej zapłacić odszkodowanie - zdecydował chiński związek firm mleczarskich. Wiadomo, że pieniądze trafią do 300 tys. poszkodowanych, nieznana jest jeszcze wysokość odszkodowań.

Odszkodowania wypłacą 22 firmy, które produkowały mleko w proszku skażone melaminą. Taką deklarację przekazały chińskie media państwowe. Chińska agencja Xinhua wymienia nazwę tylko jednego przedsiębiorstwa - grupy Sanlu, która zbankrutowała wkrótce po wybuchu afery melaminowej na początku września.

Fundusz dla ofiar firm-oszustów

Przedsiębiorstwa mleczarskie założą też specjalny fundusz na leczenie dzieci, które ucierpiały po spożyciu zatrutego mleka i dla tych, u których uszczerbek na zdrowiu wyjdzie na jaw dopiero później.

Według chińskich władz poszkodowanych zostało około 294 tysięcy osób, wśród nich 50 tys. to dzieci. Zmarło co najmniej sześć osób.

Melamina to tani składnik plastików i pestycydów, przez chińskich producentów został użyty do fałszowania mleka. Ma działanie trujące, powoduje problemy z nerkami.

Sąd za zatrute mleko dla dzieci

Przed sądem w Chinach stanęło już 6 osób, odpowiedzialnych za produkcję i sprzedaż skażonego mleka.

aga ram

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Reuters