Odsetki odlicz od podatku

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESTVN CNBC Biznes podpowiada, jak odpisać odsetki

Stopy procentowe rosną, więc odsetki od kredytów będą coraz wyższe. Na szczęście, przynajmniej część z nich można odliczyć od dochodu i w rezultacie zapłacić niższy podatek. Jak to zrobić podpowiada Aleksandra Kacperczyk, konsultant w Accreo Taxand.

Ulga odsetkowa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które zaciągnęły kredyty na cele mieszkaniowe. - Czyli np. na wybudowanie domu, zakup lokalu mieszkalnego czy na remont - tłumaczyła specjalistka z Accreo Taxand. Podkreśliła, że musi to być cel realizowany w Polsce.

Aby skorzystać z ulgi należy przekazać urzędowi skarbowemu dokumenty poświadczające wysokość odsetek, jakie zapłaciliśmy Aleksandra Kacperczyk, konsultant w Accreo Taxand

- Co ważne, ulga należy się tylko tym, którzy zaciągnęli kredyt w latach 2002-2006 - podkreśliła Kacperczak. Ulga przysługuje tym, którzy od 1 stycznia 2002 roku do 31 grudnia 2006 roku zawarli umowę kredytową. - Jeśli ktoś otrzymał pierwszą transzę w styczniu 2007 roku, ale umowę podpisał w grudniu, to ulga mu przysługuje.

Odpisujemy od dochodu, nie podatku

W pełnej wysokości odsetki możemy odliczyć tylko od kredytu do wysokości 189 tys. zł. Mając to na uwadze, odliczamy od dochodu odsetki, które zapłaciliśmy w danym roku od zaciągniętego kredytu. - Aby skorzystać z ulgi, należy przekazać urzędowi skarbowemu dokumenty poświadczające wysokość odsetek, jakie zapłaciliśmy - podkreśliła specjalistka na antenie TVN CNBC Biznes.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES