Oddadzą władzy pieniądze

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Soczi oszczędza fundusze w dobie kryzysu

Organizatorzy zimowych igrzysk olimpijskich 2014 r. w Soczi zgodzili się zwrócić rosyjskiemu rządowi 20 miliardów rubli, czyli 720 mln dolarów. Chcą pomóc w walce kryzysem finansowym kraju.

Wicepremier Rosji Dmitrij Kozak, odpowiedzialny za przygotowania do ZIO, powiedział, że co najmniej połowa z nie wydanych dotychczas funduszy zostanie zwrócona rządowi. Pieniądze, przekazane wcześniej przez rząd na igrzyska do państwowej korporacji Olympstroj, mają pomóc w ratowaniu rosyjskiej gospodarki.

- Olympstroj będzie gotowy wydzielić te fundusze w najbliższej przyszłości - cytuje słowa wicepremiera Kozaka agencja Interfax. Żadnych dalszych szczegółów nie podano.

Decyzja ta świadczy o pogarszającym się stanie rosyjskiej ekonomii. We wtorek rząd podał najgorsze od kryzysu 1998 roku wyniki produkcji przemysłowej, sygnalizujące znacznie szybsze pogarszanie się sytuacji ekonomicznej niż wcześniej przypuszczano.

Soczi, kurort nad Morzem Czarnym, ma budżet w wysokości 12 mld dolarów, potrzebny do zbudowania od podstaw wszystkich obiektów dla pierwszych w Rosji zimowych igrzysk. Z tego rząd ma wyłożyć 7,5 miliarda dolarów. Jeśli część wielkich korporacji nie wypełni w całości swych inwestycyjnych zobowiązań, rząd Rosji będzie musiał wyasygnować większe fundusze.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24