Odbierz wolne za drugi dzień Świąt

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huMożemy wziąć sobie jeszcze jeden dzień wolny, by odpocząć po Świętach...

Przerwa świąteczna nieco za krótka? Zawsze możesz ją wydłużyć, przynajmniej o jeden dzień. W tym roku drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę, a więc dzień ustawowo wolny od pracy. Skoro wolne mamy "w wolne", możemy odebrać sobie należny dzień odpoczynku kiedy indziej. Oczywiście, po ustaleniu z pracodawcą.

Jest jednak pewien "haczyk": zgodnie z przepisami, prawo do wolnego za dzień świąteczny przysługuje tylko osobom zatrudnionym na umowę o pracę, w ramach stosunku służbowego, czy pracownikom mianowanym. Takiej możliwości nie mają za to osoby pracujące na zlecenie, umowę o dzieło czy samozatrudnione.

Z ustawy z 30 lipca 1992 roku wynika, że jeżeli ustawowo wolny od pracy dzień przypada w sobotę, to pracownik powinien odebrać za niego dzień wolny do końca tzw. okresu rozliczeniowego, obowiązującego w danej firmie.

Uprzedź pracodawcę o urlopie

Zgodnie z kodeksem pracy, okresy rozliczeniowe trwają średnio od jednego do czterech miesięcy. Tylko w niektórych przypadkach (np. przy pracy w ochronie, w rolnictwie) możliwe jest jego przedłużenie do 6 czy 12 miesięcy. Jeśli jednak w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy, to wolne za 26 grudnia pracownik powinien dostać do końca grudnia. Podobnie będzie przy kwartalnym okresie rozliczeniowym - ostatni kwartał roku kończy się 31 grudnia.

Może się jednak zdarzyć, że pracodawca wskaże konkretny dzień, który w firmie będzie wolny. Zazwyczaj jest to dzień sąsiadujący ze świętem. W przypadku 26 grudnia br. może to być np. 24 grudnia, 28 grudnia, albo np. sylwester, czyli 31 grudnia. Prawo do dnia wolnego za 26 grudnia ma też znaczenie dla osób, które w tym czasie planują dłuższy urlop, np. od 24 grudnia do 3 stycznia. Będą one mogły wydłużyć urlop o jeden dzień - poniedziałek 4 stycznia, i przystąpić do pracy dopiero we wtorek, 5 stycznia. Pracodawca powinien być jednak o tym uprzedzony.

Możliwe, że odebranie "wolnego" za drugi dzień Świąt będzie jedną z ostatnich takich okazji. Jak ujawniono przed miesiącem, Platforma Obywatelska zamierza przychylić się do postulatów wprowadzenia dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli - 6 stycznia. Mialoby się to jednak odbyć z jednoczesną likwidacją opisanej wyżej zasady...

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu