Odbicie w USA coraz wyraźniejsze

Najnowsze

Aktualizacja:

Dobre wieści z amerykańskiej gospodarki. Produkcja przemysłowa w styczniu wzrosła o 0,9 proc. licząc miesiąc do miesiąca. To wzrost wyższy niż oczekiwali analitycy. Mocniej od prognoz urosła także liczba rozpoczętych za oceanem budów.

Styczeń jest już kolejnym miesiącem, kiedy amerykańska produkcja przemysłowa rośnie. W grudniu wskaźnik zwiększył się o 0,7 proc.

- Popyt zagraniczny wciąż jest wysoki, szczególnie ten z Azji. Widzimy także wzrost wydatków inwestycyjnych - powiedział w rozmowie z agencją Bloomberga Michael Feroli, analityk JPMorgan Chase, który prawidłowo przewidział tempo wzrostu produkcji. - Odbicie gospodarki wydaje się nienaruszone - dodał.

Średnio 78 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga, prognozowało styczniowy wzrost produkcji o 0,6 proc.

Budują więcej

Lepsze od oczekiwań dane napłynęły też z rynku nieruchomości. Liczba nowych inwestycji budowlanych wzrosła w styczniu o 2,8 proc. miesiąc do miesiąca - podał Departament Handlu. W ubiegłym miesiącu rozpoczęto 591 tys. nowych inwestycji budowlanych wobec 575 tys. po korekcie w grudniu. To lepszy wynik od prognoz analityków pytanych przez agencję Reuters, którzy szacowali liczbę nowych budów na 580 tys.

Źródło: Bloomberg.com, Reuters