Od wtorku franki do wzięcia w NBP

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huFranki na wyciagnięcie ręki...

Narodowy Bank Polski od środy będzie oferował możliwość krótkoterminowych pozyczek we frankach szwajcarskich dla banków komercyjnych. To szansa na odblokowanie kredytów hipotecznych w tej walucie.

"W nawiązaniu do komunikatu z dnia 7.11.2008, Narodowy Bank Polski informuje, że w porozumieniu z Narodowym Bankiem Szwajcarii (SNB) zaoferuje w dniu 19.11.2008 finansowanie we frankach szwajcarskich dla polskiego sektora bankowego w formie swapów walutowych w operacji z terminem 84-dniowym" - napisano w oficjalnym komunikacie NBP.

Z powodu kryzysu finansowego wiele banków w Polsce miało kłopot z zapewnieniem sobie finansowania we franku szwajcarskim. Stąd poważne ograniczenia w udzielaniu kredytów w tej walucie, a nawet wstrzymanie wypłat pieniędzy z udzielonych już pożyczek. Problem dotknął nawet te osoby, które miały podpisaną umowę kredytową.

Po podpisaniu umowy przez NBP i Bank Szwajcarii problem ma zniknąć. Porozumienie przewiduje, że Bank Szwajcarii zasili NBP we franki szwajcarskie w zamian za euro. Z kolei polski bank centralny udostępni naszym bankom komercyjnym franki - w zamian za polskie złote. Zawarte przed kilkom dniami porozumienie będzie ma obowiązywać tak długo, jak będzie to konieczne.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu