Od roku psuje się nam nastrój

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huWskaźnik dobrobytu spada już od roku

"Wskaźnik dobrobytu", odzwierciedlający ekonomiczne nastroje polskiego społeczeństwa, w kwietniu spadł po raz dwunasty z rzędu - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Najwyższy dobrobyt odczuwaliśmy dokładnie przed rokiem - wtedy wskaźnik osiągnął najwyższy poziom. "Od tego czasu nieprzerwanie pogarszają się jego notowania, chodź zaznaczyć należy, iż kwietniowy spadek jest zdecydowanie mniej gwałtowny niż ten z ostatnich kilku miesięcy" - napisało BIEC w komunikacie.

Inflacja i bezrobocie

"Do pogorszenia ekonomicznej kondycji społeczeństwa przyczyniło się przede wszystkim większe zagrożenie bezrobociem, co znajduje swój wyraz w zmniejszającym się zatrudnieniu. Drugi niesprzyjający czynnik, to wzrost cen, który coraz bardziej odczuwają gospodarstwa domowe" - napisano.

Według szacunków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej stopa bezrobocia w marcu wzrosła do 11,2 proc. z 10,9 proc. w lutym.

W połowie kwietnia GUS podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do marca 2008 roku, a w porównaniu z lutym wzrosły o 0,7.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu