Od dzisiaj nowe banknoty. Sprawdź, co się zmieni

Aktualizacja:
Zmiany w zabezpieczniach banknotów. Zobacz na co warto zwrócic uwagę.
Zmiany w zabezpieczniach banknotów. Zobacz na co warto zwrócic uwagę.
TVN24 Biznes i Świat | TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i Świat | TVN24 Biznes i ŚwiatZmiany w zabezpieczniach banknotów. Zobacz na co warto zwrócic uwagę.

W poniedziałek NBP wprowadzi do obiegu banknoty 10, 20, 50 i 100 zł ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Dotychczasowe banknoty będą ważne bezterminowo.

Zmodernizowane banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu. Banknot o nominale 200 zł nie zmieni się.

NBP zwraca uwagę, że zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. - Obecnie polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko - około 8 fałszerstw na milion banknotów w obiegu, ale postęp technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie zabezpieczeń banknotów, wymaga przeprowadzenia takiej technicznej operacji - powiedział dyrektor departamentu emisyjno-skarbcowego NBP Marek Oleś.

Co się zmieni

Projekty graficzne banknotów nie zmienią się. Jednak dzięki nowym zabezpieczeniom będą widoczne różnice pomiędzy zmodernizowanymi banknotami a dotychczas używanymi.

Najważniejsze zmiany, jakie zauważą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, nitka zabezpieczająca czy wizerunek kwiatu zmieniający kolor.

Najwięcej zmian pojawi się na banknocie 100 zł. Przy nominale po lewej stronie będzie tzw. odkryte pole bieli. Dzięki temu łatwiej będzie można rozpoznać stopień zużycia pieniądza i jego zabrudzenia. Banknot będzie wydawał się jaśniejszy. Na bieli zostanie umieszczony wzbogacony znak wodny z wizerunkiem Władysława II Jagiełły, który będzie lepiej widoczny niż obecnie. Poniżej pojawi się nowy jednorodny znak wodny z nominałem 100 zł.

Banknot, podobnie jak obecnie, będzie zabezpieczony metalizującą nitką. Rozeta będzie płynnie zmieniać kolor ze złotego w zielony, pojawi się owal, w którym zostaną umieszczone elementy graficzne. Podczas oglądania pod światło będą się uzupełniały, tworząc koronę. W zależności od kąta patrzenia z prawej strony portretu władcy widać koronę lub cyfry oznaczenia nominału "100", z lewej zaś słowne i cyfrowe oznaczenia nominału, a pomiędzy nimi skrót "NBP". Ponadto na banknocie zostaną umieszczone znaki widoczne tylko w promieniach UV.

Na banknocie 50 zł nowością będzie królewska litera "K", wraz ze zmianą kąta patrzenia kolor stylizowanej litery "K" w koronie płynnie przechodzi z zielonego w niebieski. Na banknocie 20 zł nowością będzie pas opalizujący umieszczony na odwrotnej stronie banknotu oraz korona w owalu. Zmodernizowany zostanie znak wodny i elementy widoczne w ultrafiolecie. Podobne elementy będą charakterystyczne dla zmodernizowanego banknotu 10 zł.

Co ważne, żaden ze zmodernizowanych banknotów nie trafił do obiegu przed 7 kwietnia 2014 r.

ZUS uprzejmie informuje

O zmianie banknotów NBP informował od kilku miesięcy. Włączył się w to także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wysyła specjalne ulotki. - Dla nas zaś ważnym jest, aby grupa starszych klientów ZUS była dobrze i jak najszerzej poinformowana o nowych zabezpieczeniach polskich banknotów, to oni bowiem najczęściej narażeni są na rożne próby fałszerstw i oszustw - podkreślał w komunikacie członek zarządu ZUS, Michał Jonczyński.

W kampanię informacyjną włączyły się również resorty: finansów, spraw zagranicznych, edukacji narodowej, spraw wewnętrznych, a także Policja, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA.

W ramach tej współpracy komunikat o modernizacji zabezpieczeń będzie przekazywany przez urzędy, izby skarbowe i izby celne, a także polskie ambasady za granicą, komisariaty oraz kantory - podkreślono.

Plakaty w sklepach

Kampanię informacyjną wspierają też m.in. największe sieci sklepów, które mają dystrybuować w swoich placówkach ulotki i plakaty o zabezpieczeniach banknotów oraz prezentować spoty informacyjne w tej sprawie. Takie komunikaty mają pojawić się również w niektórych sieciach bankomatów oraz komunikacji miejskiej.

Polskie Radio będzie emitować na swoich antenach przez kilka kolejnych tygodni przygotowane przez NBP spoty.7 kwietnia do wydania ogólnopolskiego "Gazety Wyborczej" zostanie dołączona ulotka na temat najważniejszych zmian w zabezpieczeniach banknotów.

Aplikacje telefoniczne

- NBP przygotował również zaktualizowaną aplikację mobilną na urządzenia Android oraz Apple iOS – NBP Safe, dzięki której będzie można w prosty sposób nauczyć się, jak rozpoznawać autentyczność banknotów. Aplikacja umożliwia także sprawdzenie aktualnych średnich kursów walut NBP i jest już dostępna za darmo w sklepie Google Play oraz App Store – wyjaśnił cytowany w komunikacie dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP Marcin Kaszuba.

Autor: ToL/rf//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości