Od dziś drożej na A4

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Przejazd A4 jest od 1 marca droższy

Od dziś stawka za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków wzrosła o 1 zł na każdej bramce i wynosi 18 zł za cały odcinek.

Zamiar podwyżki zarządca drogi, spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) ogłosiła w styczniu. W lutym zaakceptowała ją dyrekcja GDDKiA.

Po wprowadzeniu nowych stawek kierowcy aut osobowych oraz motocykliści płacą na każdym placu poboru opłat 9 zł zamiast obowiązującej do tej pory stawki w wysokości 8 zł.

Stare stawki w abonamencie

Kierowcy samochodów osobowych i motocykli, którzy do końca lutego kupili abonamenty uprawniające do zniżki, mogą na ich podstawie korzystać z autostrady do końca przyszłego roku po stawce niższej niż obecna, bo za 7,60 zł.

Opłaty za przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków pojazdami innych kategorii niż auta osobowe i motocykle pozostały niezmienione i nadal wynoszą odpowiednio 15 zł i 24,50 zł na każdym placu poboru opłat dla większych aut dostawczych, autobusów i ciężarówek.

Od dziś wraz ze zmianą stawki dla aut osobowych zmieniła się też opłata abonamentowa, która wynosi teraz 427,50 zł brutto za jeden bloczek. Wszystkie abonamenty kupione w tym roku będą ważne do końca grudnia 2013 r.

Podwyżka po ponad dwóch latach

Stawka za przejazd ok. 60-kilometrowym odcinkiem nie była zmieniana od ponad dwóch lat. Poprzednio cena wzrosła w grudniu 2009 r. Przedstawiciele SAM podkreślają, że przed rokiem firma - jako jedyny zarządca płatnej drogi w Polsce - nie podniosła opłat, mimo wprowadzenia wyższej stawki VAT.

Płatnym, 61-kilometrowym odcinkiem A4 między Katowicami a Krakowem średnio jeździ ok. 30 tys. aut na dobę. W szczycie, przypadającym w długie weekendy czy wakacje, jest to powyżej 40 tys. samochodów na dobę. Obecnie za przejazd całym odcinkiem kierowcy aut osobowych płacą 16 zł.

mac//bgr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24