Od dziś drożej na A2

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Od 23 kwietnia kierowcy zapłacą więcej za przejazd A2

Od poniedziałku drożeje przejazd autostradą A2 na odcinku Konin - Nowy Tomyśl dla samochodów osobowych. Kierowcy zapłacą o złotówkę więcej za każde przejechane 50 km. Cena za przejazd całego odcinka wyniesie więc w sumie 42 zł.

Zarządca odcinka Autostrada Wielkopolska II zdecydował o podniesieniu opłat za przejazd dla samochodów osobowych w sumie o 3 zł - o złotówkę na każdej z bramek pomiędzy Koninem a Nowym Tomyślem. Zamiast dotychczasowych 13 złotych kierowcy będą musieli zapłacić 14 złotych w każdym z trzech punktów poboru opłat. W sumie przejazd 150-kilometrowym odcinkiem będzie kosztować 42 zł.

Dalszy odcinek A2 z Nowego Tomyśla do Świecka pozostanie bezpłatny do 20 maja. Trwają testy nowego systemu poboru opłat.

Węzeł Buk

Od godziny 6.25 kierowcy mogą korzystać z otwartego węzła Buk. Do tej pory podróżować można było stąd tylko w jednym kierunku, w stronę Poznania. Od dzisiaj można jechać także na zachód w stronę Świecka.

Zarządcy od dzisiaj testują również nowy system poboru opłat. W pierwszej bramce pobieramy jedynie bilet, płacimy natomiast dopiero przy zjeździe z autostrady.

Podwyżki przez inflację

Jak tłumaczy zarządca drogi, podwyżka za korzystanie z A2 jest jedynie symboliczna, poniżej wskaźnika inflacji i wynosi 2 grosze brutto za pokonanie każdego kilometra.

Według danych Europejskiej Federacji Koncesjonariuszy Autostrad Płatnych (ASECAP) nowa cena, czyli 28 groszy za kilometr jest porównywalna ze stawkami na autostradach w Europie Zachodniej. We Francji przejazd jednego kilometra kosztuje średnio 0,30 zł, we Włoszech i w Portugalii - po 0,28 zł.

Źródło: TVN24, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24