OC jeszcze droższe?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plOC może zdrożeć

Topnieją szanse na zmniejszenie Podatku Religii - informuje "Wall Street Journal Polska". Według gazety bardziej prawdopodobne jest to, że resort zdrowia w przyszłym roku go podniesie. A to oznacza, że komunikacyjne OC może jeszcze podrożeć.

Jak podkreśla dziennik, aby zdobyć 1 mld zł na leczenie ofiar wypadków, Ministerstwo Zdrowia musiałoby podnieść podatek Religi z 12 proc. do około 14 proc. NFZ nie zgadza się z wyliczeniami ubezpieczycieli, według których koszt leczenia ofiar wypadków wynosi około 300 - 400 mln zł.

Spór o wyliczenia Podatek na leczenie ofiar wypadków drogowych, tzw. Podatek Religii, to główna oś sporu między zakładami ubezpieczeń a Narodowym Funduszem Zdrowia - pisze "WSJP". Towarzystwa chcą obniżenia opłaty odprowadzanej co miesiąc do NFZ ze składek OC komunikacyjnego do 5 - 6 proc. z obecnych 12 proc.

Fundusz nie chce o tym słyszeć. Powód: jedna i druga strona dysponuje wyliczeniami, których wyniki są rozbieżne. - Rzeczywiste koszty leczenia ofiar wypadków to maksymalnie połowa z 12 proc. - mówi Witold Jaworski, członek zarządu PZU. Podobnymi wyliczeniami dysponuje Polska Izba Ubezpieczeń.

Zdecyduje minister zdrowia Jednak NFZ twierdzi co innego. - Koszty leczenia ofiar wypadków szacowaliśmy od początku na około 1 mld zł i nic się od tamtej pory nie zmieniło - usłyszeli dziennikarze "WSJP" w NFZ.

Z wyliczeniami ubezpieczycieli nie zgadzają się także ci, którzy podatek Religi wprowadzali. - Kwota 350 mln zł oznaczałaby, że prawdopodobnie mamy najniższe w Europie koszty leczenia ofiar wypadków samochodowych. Tymczasem liczba wypadków wskazuje raczej na to, że jesteśmy na czele klasyfikacji. Koszty leczenia ofiar wynoszą od 800 mln zł do 1 mld zł - zapewnia Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, a obecnie szef sejmowej komisji zdrowia.

Wyliczenia Piechy to ostrzeżenie dla ubezpieczycieli. Dlaczego? Wartość rynku OC komunikacyjnego może w przyszłym roku sięgnąć 6,8 - 7 mld zł. Aby uzyskać potrzebny miliard złotych, o którym wspomina Piecha, ministerstwo zdrowia musiałoby podnieść Podatek Religi. Do końca tego roku wysokość podatku określa ustawa, potem będzie to robić resort finansów w rozporządzeniu.

Czy tak się stanie? O wysokości ryczałtu decyduje co roku minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Komisji Nadzoru Finansowego oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń. Resort ma czas na podjęcie decyzji do 30 listopada.

Ustawa wprowadzająca Podatek Religi została w marcu zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych Leiwatan. W poprzedniej kadencji Sejmu zaskarżenie przepisów zapowiadała też Platforma Obywatelska, ale nie zdążyła tego zrobić. Po wyborach nie powróciła już do tego pomysłu.

Źródło: "The Wall Street Journal Polska"

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl