Obwodnice za darmo dla osobowych

Najnowsze

TVN24Auta osobowe będa jeździć obwodnicami za darmo, dzięki czemuy ruch w centrum będzie mniejszy

Samochody osobowe do 3,5 tony oraz motocykle mają być zwolnione z obowiązku płacenia za przejazd odcinkami autostrad, finansowanych z budżetu państwa, a przebiegających w pobliżu miast - powiedział w piątek dziennikarzom minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.

- Ponieważ wszyscy wiedzą, że autostrady powstają, przetoczyła się dyskusja, czy obwodnice autostradowe mają być płatne, czy mogą być zwolnione od opłat. Prowadziliśmy w resorcie infrastruktury analizy. Zwolnimy kierowców pojazdów osobowych od płatności za przejazd autostradowymi obwodnicami aglomeracji - powiedział na konferencji prasowej w Sejmie Grabarczyk.

Jak dodał, ministerstwo infrastruktury przesłało do Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Oznacza to, że zwolnione z pobierania opłat będą odcinki autostrady A1, A2, A4 i A8.

Które obwodnice za darmo

- Dotyczy to takich aglomeracji, jak wrocławska, śląska, krakowska, tarnowska, rzeszowska, częstochowska i łódzka - wyjaśnił minister infrastruktury.

Bezpłatnie będzie można przejechać autostradą A1 na odcinkach: węzeł Stryków - węzeł Romanów (w okolicach Łodzi), węzeł Lgota - węzeł Zawodzie (w okolicach Częstochowy), węzeł Bytom - węzeł Gliwice (w okolicach aglomeracji katowickiej); A2 na odcinkach: węzeł Stryków I - węzeł Stryków II (w okolicach Łodzi), węzeł Pruszków - węzeł Konotopa (w okolicach Warszawy); A4 na odcinkach: węzeł Nowa Wieś Wrocławska - węzeł Bielany Wrocławskie (w okolicach Wrocławia), węzeł Sośnica - węzeł Murckowska (w okolicach aglomeracji katowickiej) węzeł Balice I - węzeł Łagiewniki (w okolicach Krakowa), węzeł Wierzchosławice - węzeł Krzyż (w okolicach Tarnowa), węzeł Rzeszów Zachodni - węzeł Rzeszów Wschodni (w okolicach Rzeszowa); A8 na odcinku węzeł Pawłowice - węzeł Nowa Wieś Wrocławska (w okolicach Wrocławia).

- Sądzę, że to dobra wiadomość dla kierowców i dla budowniczych autostrad. Więcej ruchu na autostradach, to także większe bezpieczeństwo w miastach - zauważył Grabarczyk.

Są umowy na 1410 km

Wcześniej Grabarczyk na I Kongresie Innowacyjnej Gospodarki powiedział, że w przyszłym tygodniu resort podpisze kolejne umowy na budowę dróg i autostrad, a 9 lipca ostatnie umowy na odcinki autostrady A1 pomiędzy Łodzią i Toruniem. - W środę rozpoczęliśmy budowę drugiego co do wielkości węzła autostradowego w Polsce - pod Strykowem. W lipcu rozpocznie się budowa tego odcinka do Torunia. We wrześniu zaczniemy budować autostradę między Łodzią i Warszawą - dodał.

Jak przypomniał, w ciągu niespełna trzech lat resort podpisał umowy, które pozwolą na wybudowanie 1410 km autostrad i dróg szybkiego ruchu.

Powiedział, że resort wprowadza też elektroniczny system poboru opłat. - Chcemy wprowadzić elektroniczne myto już w przyszłym roku. Trwa w tej chwili drugi etap postępowania przetargowego. Robimy to, by w połowie przyszłego roku usprawnić ruch towarowy na polskich autostradach - podkreślił.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24