Obwarzanek będzie polski

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Produkcja rdzennie krakowskich obwarzanków ma być zastrzeżona wyłącznie dla Polski

Ministerstwo Rolnictwa wysłało do Komisji Europejskiej wniosek o rejestrację obwarzanka krakowskiego jako Chronionego Oznaczenia Geograficznego. Ochronę zaproponowali piekarze z Jurajskiej Izbie Gospodarczej.

Jeśli zastrzeżeń do produktu nie zgłoszą inni członkowie Unii Europejskiej, to obwarzanki krakowskie będą mogły być wypiekane tylko na terenie Krakowa oraz powiatu krakowskiego i wielickiego.

Wniosek o rejestrację obwarzanka krakowskiego zgłosiła grupa piekarzy działających przy Jurajskiej Izbie Gospodarczej.

Jak podkreślili piekarze we wniosku, nazwa "obwarzanek krakowski" jest używana dla określenia obwarzanka produkowanego w Krakowie i najbliższej okolicy. Jego nazwa wywodzi się od sposobu produkcji - obwarzania czyli obgotowywania ciasta w podgrzanej wodzie.

Polski od siedmiu wieków

dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz obwarzanek

Parametry krakowskiego charakteru Tradycyjnie wytwarzany obwarzanek krakowski to wypiek spiralnie zwinięty z dwóch lub trzech wałeczków ciasta, który może być posypany solą, makiem lub sezamem. Smak obwarzanka krakowskiego jest zmieniany przez stosowanie posypek. Jego kształt przypomina pierścień, owal, rzadziej przybiera formę regularnego kółka. Każdy obwarzanek krakowski ma inny kształt ze względu na ręczne obrabianie i formowanie ciasta.

Unia ceni regionalność Produkty regionalne to produkty wytwarzane tylko w niektórych regionach Unii Europejskiej, a ich nazwa i specyficzne metody wytwarzania są prawnie chronione. Do indywidualizacji produktów służą oznaczenia geograficzne - Chronione Oznaczenie Geograficzne i Chroniona Nazwa Pochodzenia. Wskazują one na pochodzenie produktów, z których słynie dany region.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24