Obniżyli rating greckim bankom

TVN24 Biznes

Aktualizacja:

Agencja ratingowa Moody's obniżyła w piątek ocenę ośmiu banków w Grecji ze względu na posiadanie przez nie greckich obligacji skarbowych i pogarszającą się sytuację gospodarczą w kraju.

Moody's obniżyła rating Narodowego Banku Grecji, EFG Eurobank Ergasias, Alpha Banku, Piraeus Banku, ATEbank oraz Attica Banku z CAA2 do B3. Pogorszyła też ocenę Emporiki Banku, w którym większościowe udziały ma francuski Credit Agricole, i Geniki Banku, którego właścicielem jest inny francuski bank Societe Generale, z B1 do B3.

Spadki na ateńskiej giełdzie

Agencja tłumaczy swoją decyzję "spodziewanym wpływem pogarszającego się otoczenia gospodarczego w kraju na zagrożone kredyty" oraz "zmniejszeniem podstawy depozytów i wciąż delikatną pozycję płynności". Na wiadomość o obniżeniu ratingu banków giełda w Atenach zareagowała spadkami - główny indeks spadł o prawie 3 proc.

Grecja w 2010 roku skorzystała z międzynarodowej pomocy finansowej w wysokości 110 mld euro, jednak potrzebuje kolejnego wsparcia. Jak pisze Associated Press, kraj ten niepokoi swoich wierzycieli, gdyż nie realizuje na czas podjętych zobowiązań do przeprowadzenia reform. Jednocześnie wprowadzone przez rząd w Atenach oszczędności budzą niezadowolenie greckiego społeczeństwa.

Strajki w stolicy

W piątek w stolicy Grecji strajkowali pracownicy metra, kolei i tramwajów. W przyszłym tygodniu 48-godzinny strajk planują taksówkarze i pracowni całego transportu publicznego. Sąd w Atenach orzekł, że 24-godzinny strajk kontrolerów ruchu lotniczego zaplanowany na niedzielę jest nielegalny co oznacza, że loty będą się odbywały normalnie. Ogólnokrajowy strajk generalny jest zaplanowany na 19 października.

Nie chcą bankructwa Grecji

Tymczasem niemiecka telewizja ZDF opublikowała wyniki sondażu przeprowadzonego wśród Niemców. Wynika z niego, że połowa z nich jest przeciwko dopuszczeniu do bankructwa Grecji. Większość mieszkańców tego kraju jest też zdania, że bankructwo Grecji byłoby złe dla ich gospodarki.

Z badania przeprowadzonego od wtorku do czwartku wynika, że 50 proc. respondentów jest przeciwko pozwoleniu przez Unię Europejską na bankructwo Grecji, a 41 proc. zgodziłaby się na to. 68 proc. uważa też, że takie bankructwo byłoby niekorzystne dla Niemiec, najsilniejszej gospodarki w Unii Europejskiej, pod względem ekonomicznym, a jedynie 15 proc. spodziewałoby się pozytywnych rezultatów takiej decyzji.

Źródło: PAP